czwartek, 28 września 2023r.

Ile kosztuje lakierowanie samochodu? Czynniki, od których zależy cena za usługi

Ile kosztuje lakierowanie samochodu? Czynniki od których zależy cena za usługi

Uszczerbki, zarysowania karoserii oraz inne defekty karoserii mogą znacznie zaburzyć jej wygląd i estetykę. Jednak przeprowadzenie ponownego procesu lakierowania samochodu może wiązać się z wysokimi kosztami, na które niektórzy kierowcy nie mogą sobie pozwolić. Istnieje wiele czynników, od których zależy cena takiego procesu, przyjrzymy się dziś dokładniej co wpływa na stawkę za usługi.

Czy malowanie całego auta jest aż tak drogie?

Całkowite lakierowanie pojazdu to długotrwały i żmudny proces dla warsztatu. Nic więc dziwnego, że mechanicy wymagają sporych cen za przeprowadzenie procesu od podstaw. Zdarza się, że kierowcy rezygnują z przeprowadzenia lakierowania, którego koszt może nawet przewyższać wartość pojazdu.

Cena za usługi zależy od kilku czynników, do których możemy zaliczyć:

  • wielkość pojazdu,
  • liczby drzwi,
  • stanu technicznego lakieru i karoserii – obejmuje to występowanie nierówności, otworów, skorodowanych fragmentów oraz sam kształt nadwozia,
  • rodzaj zastosowanego do malowania lakieru,
  • renoma i lokalizacja warsztatu mechanicznego.

Całkowite lakierowanie pojazdu może generować koszty dochodzące nawet do kilku, kilkunastu tysięcy złotych za cały proces. Z tego względu, wielu kierowców decyduje się na odświeżanie wyłącznie powierzchni najbardziej zniszczonych elementów karoserii. Stawka za takie usługi jest o wiele niższa i w zależności od wielkości elementu może wynieść od 100 do 1500 złotych. Jednak w każdym przypadku należy dobrze dobrać farbę, aby uniknąć różnokolorowej karoserii! Dystrybutor lakierów samochodowych to adres, pod którym zakupimy odpowiednie materiały.

Proces lakierowania jest długotrwały…

Podczas odnawiania powierzchni, pracownicy wykonują kilka etapów czyszczenia i malowania. W pierwszej kolejności z powierzchni nadwozia usuwane są listewki, klamki, lampy i zderzaki. Następnie przeprowadzane jest szlifowanie elementów blachy oraz szpachlowanie ubytków i czyszczenie karoserii.

Później następuje nałożenie i obróbka podkładu. Po jego wyschnięciu karoserię poddaje się czyszczeniu, odtłuszczaniu oraz oklejeniu części. Po pracach przygotowawczych czas na właściwy proces lakierowania, po którym następują końcowe prace polerskie i konserwatorskie.

Tak duża liczba obowiązków wiąże się z odpowiednio długim czasem prac. Wykonanie całościowego malowania to usługa trwająca od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy.

Zmiana koloru się nie opłaca…

Znacznie kosztowniejszym procesem okazuje się zmiana koloru pojazdu. Oprócz wyżej wymienionych procesów, w tym przypadku dochodzi również usuwanie starej warstwy lakieru i odpowiednie dopasowanie nowego koloru. Usługa, przy standardowym pojeździe typu sedan, generuje koszty dochodzące nawet do 20 tys. zł. W przypadku aut używanych, proces zmiany koloru jest więc nieopłacalny, niekiedy przewyższa on wartość samego pojazdu.

Zmiana koloru lakieru  może być zastąpiona przez oklejenie samochodów specjalną folią. To krótszy proces, o wiele tańszy od długotrwałego standardowego malowania a przy tym jest on całkowicie odwracalny.

Może spodobać Ci się również:

photo 1523192193543 6e7296d960e4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3ODI3MzkxNQixlibrb 4.0.3q80w1080

Kupiłem mieszkanie od dewelopera – co dalej? O czym musi wiedzieć każdy nabywca mieszkania?

1 kwietnia 2023

Mieszkania w nowym budownictwie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Jest to spowodowane głównie dobrym stanem takich nieruchomości, nowoczesnym budownictwem, czy bardzo atrakcyjną okolicą. Kupując mieszkanie od dewelopera klient, może…

Czytaj więcej