niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Ile schnie tynk? Sprawdź jak długo trzeba czekać na stwardnienie naniesionej powłoki

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Proces tynkowania umożliwi zabezpieczenie ścian i odizolowanie ich powierzchni od czynników zewnętrznych. Dzięki niemu możemy również uzyskać gładką fakturę, która podniesie walory estetyczne budynku. Nałożona powłoka musi jednak mieć odpowiednie warunki do efektywnego wiązania. Ile czasu potrzeba, by warstwa całkowicie stwardniała?

Tynk należy nakładać w odpowiednich warunkach

W przypadku nowych mieszkań najlepiej odczekać około 2-3 miesięcy od daty zakończenia budowy. Po tym czasie zaprawy użyte w trakcie budowy ostatecznie stwardnieją, a powierzchnia ścian stanie się sucha. Wcześniejsze rozpoczęcie prac grozi zawilgoceniem ścian pod powłoką, co znacznie obniży jakość przygotowanego tynku.

Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy remont tradycyjną metodą, czy wykorzystujemy agregaty tynkarskie, prace nie powinny być podejmowane przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Zaliczamy do nich:

  • długotrwały okres opadów, który zwiększa wilgotność,
  • temperaturę niższą niż 5 stopni lub wyższą od 25 stopni – w obu przypadkach przygotowana zaprawa może niewłaściwie się wiązać,
  • silny wiatr – który może utrudnić zadanie.

Ile schnie nałożony tynk?

Czas twardnienia zaprawy zależy od kilku czynników. Istotny jest przede wszystkim dobór typu mieszanki. Produkty grubowarstwowe, takie jak tynki cementowe lub cementowo-wapienne potrzebują dłuższego okresu wysychania. Z kolei cienkowarstwowe mieszanki mogą stwardnieć już po kilku dniach.

Przyjmuje się, że tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne wysychają około 10-14 dni na cm kwadratowy. Tynki cienkowarstwowe mogą stwardnieć już po 7 dniach. W każdym przypadku czas może się jednak wydłużyć, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lub nierównomierne nakładanie zaprawy. Dlatego producent agregatów tynkarskich zaleca stosowanie tynków maszynowych, które mają jednolitą grubość i nakłada się je dość szybko.

Czy można tynkować zimą?

Jeśli temperatura podczas tego chłodnego sezonu będzie utrzymywać się powyżej zera, teoretycznie jest to możliwe. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że powietrze o tej porze roku może zawierać sporo wilgoci, która utrudni proces wysychania tynku. Nie zaleca się zatem przeprowadzać prac remontowych na zewnątrz.

W środku często da się przygotować idealną powłokę, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dostęp do ogrzewania, a budynek ma już zamontowane okna i drzwi. Stosując agregat tynkarski można szybko przygotować idealną powłokę, która będzie mieć odpowiednią strukturę. W takim przypadku dobrze jest jednak postawić na całodobowe ogrzewanie. Nie można tynkować wewnątrz, jeśli temperatura może spaść poniżej zera stopni.

Może spodobać Ci się również:

Laserowe zamykanie naczynek - jak się przygotować do zabiegu?

Laserowe zamykanie naczynek – jak się przygotować do zabiegu?

9 sierpnia 2019

Laserowe zamykanie naczynek jest skuteczną metodą leczenia zmian naczyniowych różnego pochodzenia. Zabieg jest w pełni bezpieczny i zapewnia trwałe efekty w stosunkowo szybkim czasie. Widoczne teleangiektazje mogą być przyczyną kompleksów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady