niedziela, 06 października 2024r.

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy i jak się do niego przygotować?

photo 1484373030460 8de45ac8796dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszym świecie staje się powoli standardem, bez którego nie da się obejść. Umiejętność prowadzenia samochodu może być pomocna przy dojazdach na uczelnię czy do pracy. Jednocześnie dokument daje nam sporą swobodę w kontekście wyjazdów w dowolne miejsce. Przed uzyskaniem prawa jazdy trzeba jednak zdać test praktyczny, który dla wielu stanowi spore wyzwanie.

Dlaczego kursanci boją się testu praktycznego?

Podstawowe szkolenie na prawo jazdy zakłada 30 godzin zajęć praktycznych, podczas których instruktor jazdy ma nas dokładnie wyszkolić z zakresu obsługi samochodu osobowego. Ten czas dla jednych będzie wystarczający, lecz niektórzy mogą czuć pewien niedosyt. Każdy przyswaja wiedzę w indywidualny sposób i to normalne, że do uzyskania większej pewności za kierownicą część kursantów będzie potrzebować większej ilości ćwiczeń.

Stres związany z egzaminem na prawo jazdy często jest potęgowany przez niesławną opinię dotyczącą niektórych egzaminatorów. Dlatego nie warto sugerować się plotkami krążącymi w oddziale ruchu drogowego. Osoby weryfikujące nasze zdolności, wybierane są losowo i z pewnością profesjonalnie podejdą do swojego zadania.

Jak wygląda egzamin praktyczny?

Test składa się z dwóch części. Pierwsza przeprowadzana jest na placu manewrowym, gdzie na początku jesteśmy proszeni o sprawdzenie stanu pojazdu. Możemy tutaj dostać kilka poleceń, dotyczących włączenia konkretnych świateł, lub sprawdzenia poziomu oleju w samochodzie. Następnie przechodzimy do jazdy po łuku oraz ruszania ze wzniesienia.

Gdy wykonamy prawidłowo wszystkie polecone zadania, przechodzimy do drugiej części, czyli jazdy w ruchu miejskim. W zależności od aktualnej sytuacji na drodze ten sprawdzian może trwać od 20 minut do godziny. Egzaminator musi sprawdzić wszystkie umiejętności wymagane od kierowcy i dopóki tego nie zrobi, test się nie zakończy.

Jak przygotować się na egzamin?

Jeśli po podstawowym kursie nadal nie czujemy się dobrze za kierownicą, można wykupić dodatkowe jazdy. Już jedna lub dwie godziny ćwiczeń mogą zwiększyć pewność siebie, co korzystnie przełoży się na wynik egzaminu i samopoczucie podczas trwania testu.

Nie warto przychodzić dużo wcześniej na egzamin praktyczny. Oglądając innych użytkowników na placu manewrowym oraz wysłuchując opowieści dotyczących egzaminatorów możemy się tylko niepotrzebnie zestresować. Jednocześnie dobrze jest pojawić się kilka minut wcześniej, na wypadek gdyby przed egzaminem trzeba było załatwić kilka niezbędnych formalności.

 

Może spodobać Ci się również:

kiedy weterynarz upi psa

Kiedy weterynarz uśpi psa?

12 września 2020

Uśpienie pupila to zawsze trudny moment w życiu rodziny. Towarzyszą mu ogromne emocje oraz rozterki odnośnie do tego, kiedy należy zdecydować się na eutanazję. Weterynarz odgrywa tu ważną rolę, gdyż…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady