poniedziałek, 05 grudnia 2022r.

Jak dbać o motocykl? Praktyczne porady

jak dba o motocykl praktyczne porady

Zapaleni motocykliści doskonale wiedzą, że należy regularnie dbać o stan techniczny pojazdu, niezależnie od pory roku. Pozwala ona dokładnie zabezpieczyć motocykl, przedłużyć żywotność jego podzespołów, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo podróżującego podczas wyprawy. Nie każdy jednak wie, jak obchodzić się ze swoimi pojazdami. Oto kilka przydatnych wskazówek…

Odpowiednie czyszczenie to podstawa

To nie tylko ważny aspekt pod względem utrzymania odpowiedniego wyglądu i blasku motocykla. Warto dbać zarówno o zewnętrzne części  obudowy maszyny, ale także o czystość podzespołów motocykla. Zabrudzenia na silniku, elementach układu paliwowego czy gaźniku mogą wpłynąć na zwiększone zużycie paliwa, dodatkowe efekty tarcia a w skrajnych przypadkach spowodować poważniejsze problemy.

Przede wszystkim, podczas czyszczenia i konserwacji maszyny należy pamiętać o odpowiednim doborze środków czyszczących. Producenci dostarczają preparaty dostosowane zarówno do części silnikowych, usuwania brudu i smaru z felg oraz polerowania elementów plastikowych obudowy. Warto również używać do mycia dobrane ściereczki i gąbki, które nie będą rysować powierzchni naszego motocykla.

Bez smarowania nie ma jazdy

Każdy zapalony kierowca motocykla wie, że smarowanie ruchomych elementów zapewnia znaczne zmniejszenie tarcia i większą wydajność pracy maszyny. W wyniku opadów deszczu, do zabezpieczonych elementów może dostać się wilgoć, która znacznie zmniejsza właściwości smaru. Po każdej przejażdżce przy deszczowej pogodzie warto zwrócić uwagę szczególnie na łańcuch. Wykorzystując specjalne zestawy do pielęgnacji można wyczyścić zabrudzone ogniwa segmentu oraz odpowiednio nasmarować ich powierzchnię. Taki zabieg zabezpiecza również łańcuch stalowy przed działaniem korozji, więc przedłuża jego żywotność.

A po wycieczce motor trzeba schować!

Konserwacja urządzenia to oczywisty, choć bardzo często pomijany aspekt ich użytkowania. Trzymanie maszyny na zewnątrz może narazić je na liczne problemy związane ze zmienną temperaturą oraz wilgocią. Dobrym sposobem konserwacji pojazdu jest trzymanie go w zadaszonych, suchych pomieszczeniach garażowych.

W przypadku braku miejsca do przechowywania motocykla, rozwiązaniem może być szczelny pokrowiec. Ważne jest by nie tylko zasłaniał on najbardziej wrażliwe elementy napędowe maszyny. Na działanie wilgoci szczególnie narażone są również podzespoły elektroniczne, których zwłaszcza w nowszych modelach przecież nie brakuje. Niedopasowany pokrowiec może również sprawiać sporo problemów podczas użytkowania.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jak rozliczyć jednoosobową działalność gospodarczą?

1 października 2021

Prowadzenie internetowego sklepu z wyrobami czy działalność usługowa bardzo często wykonywana jest przez jednoosobową działalność gospodarczą. Tworzenie takiej firmy ma sporo zalet i pozwala rozliczać się w korzystniejszy sposób. Jednocześnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady