piątek, 26 kwietnia 2024r.

Jak działa kalka w kontekście zdobienia szkła?

unnamed file 2

Przy regularnym kształcie naczyń, zwykle nie ma większego problemu z wykonaniem na ich powierzchni elementów dekoracyjnych. Kłopoty mogą pojawić się wtedy, gdy szklana butelka odznacza się większymi deformacjami, przez co zastosowanie nadruku czy innych technik może być znacznie utrudnione. Na szczęście jest sposób, by przygotować motywy zdobnicze również na takich elementach. Można wykorzystać kalki ceramiczne. Jak się to robi?

Jak wykorzystać kalki do zdobienia?

Jest to technika polegająca na przeniesieniu obrazu z przygotowanego wcześniej projektu na powierzchnię naczynia. Przeprowadza się to poprzez wytłoczenie niektórych fragmentów nałożonej kalki, przez co zawarte w niej barwniki odbijane są na szkle. Dzięki tej metodzie można wykonać zdobnicze elementy nawet na szyjce czy denku szkła, a także wszystkich nieregularnych fragmentach naczynia.

Aplikacja kalki odbywa się w warunkach próżniowych, co pomaga jeszcze lepiej ułożyć ją na zdobionej powierzchni. Trwałość metody jest bardzo wysoka, a nieograniczone możliwości wzorów i kształtów pomogą przygotować unikalne kompozycje. Dodatkowo kalkomania organiczna świetnie przylega na szkle o zróżnicowanych właściwościach, przez co łatwiej będzie ozdobić produkowane elementy.

Kiedy kalkomania ceramiczna okaże się przydatna?

Technika znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy inne metody zawiodą. Wszystkie naczynia, których kształt jest bardziej nieregularny, z licznymi wypukłościami i dodatkowymi elementami mogą być ozdobione dzięki tej metodzie. Jedyne co trzeba zrobić, to wykonać odpowiedni projekt dekoracji i przygotować specjalne papierowe kalki z szablonami.

Często do utrwalenia efektu zdobienia, po przeprowadzonym procesie wykonuje się dodatkowe podgrzewanie szkła. Pozwala ono jeszcze bardziej utrwalić powierzchnię zewnętrzną surowca i zespoić ją na stałe z powłoką barwnika. Kalkomania jest w pełni bezpieczną metodą zdobniczą, która nie wpłynie niekorzystnie na jakość wytworzonego surowca.

A może inne techniki zdobienia?

Obecnie ilość metod przygotowania dekoracji jest bardzo zróżnicowana. Oprócz standardowego malowania bardzo często wykorzystuje się również sitodruk, który znacznie usprawnia produkcję szklanych opakowań.

Można również wykorzystać bardziej zaawansowane techniki, takie jak metalizację, matowienie powierzchni czy nadruk Ink Jet. Pozwolą one odpowiednio nabłyszczyć powierzchnię butelki i uformować z niej prawdziwe kompozycje artystyczne. Dodatkową zaletą metod jest możliwość ich łączenia ze sobą, przez co projektant ma jeszcze więcej możliwości!

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 12

Gdzie szukać dobrych i odpowiedzialnych pracowników?

1 października 2021

O dobrego i odpowiedzialnego pracownika wcale nie jest tak łatwo. Częste rotacje, rezygnacja już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej powodują, że proces poszukiwań odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko może znacznie się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady