niedziela, 25 września 2022r.

Jak rozliczyć jednoosobową działalność gospodarczą?

unnamed file 6

Prowadzenie internetowego sklepu z wyrobami czy działalność usługowa bardzo często wykonywana jest przez jednoosobową działalność gospodarczą. Tworzenie takiej firmy ma sporo zalet i pozwala rozliczać się w korzystniejszy sposób. Jednocześnie prowadzenie JDG nakłada pewne obowiązki. Jak przy takiej działalności rozliczyć się z fiskusem? Sprawdzimy w dzisiejszym artykule…

Czym jest jednoosobową działalność gospodarcza?

Pod tym określeniem kryje się sposób prowadzenia mikro przedsiębiorstwa, który stanowi jedną z najpopularniejszych form prywatnej działalności. Polega ona na prowadzeniu firmy przez osobę fizyczną, która zajmuje się całkowitą obsługą wszystkich formalności. Taki sposób działania ma wpływ na jej kształt oraz obszar działań, może także obniżyć koszty utrzymania firmy.

Korzystając z modelu JDG osoba fizyczna może rozliczać się jako firma i osiągać przez to liczne korzyści. Prywatne ubezpieczenie, znacznie niższe podatki oraz większa swoboda działania – to przykładowe zalety, które dostrzega kancelaria prawna. E-commerce, działalność usługowa czy branża artystyczna chętnie korzystają z  tej możliwości.

Jakie podatki musi prowadzić taka firma?

Jednoosobowa działalność gospodarcza nakłada na jej właściciela pewne obowiązki. Podobnie jak w spółkach jawnych czy z.o.o. potrzebne jest tutaj prowadzenie księgowości. Jednak jej postać jest znacznie uproszczona, nie ma tutaj także obowiązku księgowania każdej firmowej operacji.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do wypłaty podatku dochodowego korzystając z jednej z czterech możliwości:

  • wybierając opcję opodatkowania na zasadach ogólnych,
  • opłacając podatek liniowy,
  • rozliczając się przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • korzystając z karty podatkowej.

Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety. Prawnik e-commerce wskazuje jednak, że są to stosunkowo proste w obsłudze metody, z którymi może poradzić sobie każdy. Obowiązują tutaj również znacznie niższe podatki, przez co przedsiębiorca będzie miał większe możliwości utrzymania się na rynku!

Jakie są zalety prowadzenia JDG?

To forma działalności, która może przynieść szereg korzyści. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z opcji ze względu na niskie koszty założenia i prowadzenia firmy. W ten sposób obsługa prawna e-commerce oraz działalności usługowej jest prostsza i bardziej wydajna.

Do zalet JDG należy także brak progu kapitałowego wymaganego do jej założenia, oraz możliwość doboru odpowiedniej opcji opodatkowania. Uwagę przyciąga również uproszczona księgowość, która stanowi spore ułatwienie dla początkujących!

Może spodobać Ci się również:

Jak używać agregatu tynkarskiego?

Jak używać agregatu tynkarskiego?

27 grudnia 2019

Agregat tynkarski jest maszyną, która wymaga zasilania energetycznego oraz jest sterowana na podstawie układu elektryczno-pneumatycznego.  Jak to działa? Jego nazwa jasno wskazuje na to, że przeznaczeniem jest tynkowanie budynków. Są…

Czytaj więcej