poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Jak wygląda proteza częściowa? Jakie możliwości mają tutaj pacjenci?

photo 1612283105368 36468f634599cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Nnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Brak zębów to problem, który powinien być jak najszybciej rozwiązany. Niestety brakujące uzębienie wpływa nie tylko na uśmiech, ale też stan jamy ustnej, a dokładniej na pewne problemy, które występują w wyniku tych braków. W przypadku braku kilku zębów dobrym rozwiązaniem jest proteza częściowa. Jak więc dokładnie wygląda taka forma uzupełnienia zębów?

Proteza częściowa – jak wygląda?

W przypadku protezy częściowej mamy do czynienia z protezą, która jest wyjmowana, czyli ruchomą. Do zamocowania takiej protezy niezbędne są klamry, które zakładane są na sąsiadujące zęby w celu trzymania się protezy. Warto dodać, że wyróżnia się też protezy mocowane na zatrzaskach, dzięki czemu klamry nie są zakładane na sąsiednie zęby.

Obecnie możliwości w stomatologii pozwalają na najlepsze protezy, które wyglądają prawie tak samo, jak zęby stałe. Jest to ogromne udogodnienie dla pacjentów, którzy znów mogą cieszyć się ładnym uśmiechem bez żadnego skrępowania. Co więcej, wpływa to także na większy komfort podczas spożywania posiłków.

Jakie protezy zębowe wyróżniany?

Pacjenci mogą w tej kwestii skorzystać z kilku możliwości. Wyróżniamy protezy zębowe akrylowe, protezy szkieletowe i protezy elastyczne. Każda z nich pozwala na wypełnienie brakujących zębów, jednak istnieją tutaj pewne różnice.

Głównym elementem wpływającym na wybór konkretnej protezy jest cena. W przypadku protez akrylowych są one najtańsze i dostępne w ramach NFZ. Należy wiedzieć, że świetną alternatywą dla wyżej wymienionej protezy jest proteza szkieletowa, której noszenie jest bardziej komfortowe i nie trzyma się ona na widocznych klamrach.

Ostatni rodzaj protezy to proteza elastyczna cechująca się dużą odpornością i naprawdę wysoką jakością. Część zajmowanego podcienienia, tak samo, jak w protezach szkieletowych jest niewielka, co zmniejsza odruch wymiotny i łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Niestety cena takiej protezy jest duży wyższa, a więc nie każdy pacjent może ją wybrać.

O czym należy pamiętać, nosząc protezę częściową?

W przypadku, gdy pacjent nosi protezę częściową, musi szczególnie zadbać o dobry stan jamy ustnej. Chodzi tu nie tylko o samą protezę, ale też zęby stałe.

Poza tym warto zgłaszać się na regularne kontrole, które pozwolą w porę wychwycić powstające ubytki w zębach stałych, co uchroni przed bardziej inwazyjnym leczeniem lub co gorsza, utratą zęba. Zęby można stracić z wielu różnych powodów, gdzie nie zawsze przyczyną jest próchnica. Jednak pomimo tego, ważne jest uzupełnianie brakujących zębów, co ma istotne znaczenie dla zdrowia człowieka.

Może spodobać Ci się również:

photo 1479920252409 6e3d8e8d4866ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak wygląda praca prawnika? Z jakich narzędzi powinna korzystać kancelaria prawnicza?

1 września 2022

Praca prawnika to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które często związane jest z bardzo poważnymi sprawami. Prawnik to osoba świadcząca usługi dla klientów borykających się z różnymi problemami z zakresu prawa. Jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady