wtorek, 25 czerwca 2024r.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne z ościeżnicą stałą?

Jak zamontować drzwi zewnętrzne z ościeżnicą stałą?

Montaż drzwi zewnętrznych wymaga odrobiny wprawy i umiejętności. Jeśli nie możemy zlecić tej pracy doświadczonym fachowcom, trzeba się do niej odpowiednio przygotować – zgromadzić niezbędne narzędzia (poziomnica, kątowniki, wkręty, młotek itd.) oraz przypomnieć sobie podstawowe zasady, dzięki którym drzwi nie będą sprawiały problemów w czasie ich późniejszego użytkowania.

Ościeżnica stała – co to jest?

Ościeżnica to rama, wykonana najczęściej z drewna, aluminium, stali czy PCV, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe. Prawidłowo zamontowana uszczelnia drzwi i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Warto dokładnie przemyśleć, jaką ościeżnicę chcemy kupić, ponieważ jej wygląd powinien pasować zarówno do samych drzwi, jak i do ogólnego wyglądu budynku.

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się ościeżnice stałe i regulowane. My zajmiemy się tą pierwszą. Nadaje się ona do osadzania drzwi w murze o standardowej grubości i do idealnie równych  ścian. Ościeżnica stała ma swój wymiar, którego nie można regulować. To nieco utrudnia montaż, ale pamiętając o kilku wskazówkach, poradzimy sobie z montażem drzwi zewnętrznych z ościeżnicą stałą samodzielnie.

Wszystko musi idealnie pasować

Zaczynamy od dopasowania do siebie belek pionowych i belki poziomej. Następnie łączymy wszystkie elementy wkrętami i przykładamy ościeżnicę do otworu, w którym zostanie zamontowana. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie ramy za pomocą specjalnych klinów. Należy również wywiercić otwory w murze, włożyć kołki rozporowe i lekko dokręcić ościeżnicę. Zamontowanie jej na stałe powinno nastąpić dopiero wówczas, kiedy sprawdzimy, czy wszystkie elementy do siebie pasują.

Szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową, a następnie zakrywamy np. listwą maskującą. Jeśli zależy nam na dodatkowym uszczelnieniu, możemy je wyizolować za pomocą taśm i folii, które zabezpieczą przed stratami ciepła.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż drzwi zewnętrznych, przed przystąpieniem do prac należy dokładnie sprawdzić, czy dostarczono nam wszystkie niezbędne elementy. Konieczne jest również zapoznanie się z instrukcją producenta – jeśli podczas montowania drzwi popełnimy jakiś błąd, stracimy gwarancję i narazimy się na dodatkowe koszty.

Nie zapomnijmy również, że aby uniknąć mostków termicznych, trzeba osadzić ościeżnicę w połowie grubości muru (przy ścianie jednowarstwowej), blisko zewnętrznej krawędzi (przy ścianie dwuwarstwowej) lub w warstwie izolacji termicznej (w ścianie trójwarstwowej).

Może spodobać Ci się również:

photo 1571407970349 bc81e7e96d47ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ile kalorii ma domowa pizza? Sprawdź czy warto ją jeść będąc na diecie!

1 sierpnia 2022

Dla osób będących na diecie każda kaloria ma znaczenie. Jeśli chcemy wyszczuplić sylwetkę, powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na to, co jemy, lecz przede wszystkim, jaką ilość pokarmu dostarczą nam…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady