poniedziałek, 04 marca 2024r.

Jak zrobić tynk cementowo wapienny? Krok po kroku podpowiadamy jak przeprowadzić remont

photo 1517581177682 a085bb7ffb15ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynki cementowo-wapienne wciąż są wyjątkowo popularne, choć mają obecnie sporą konkurencję w postaci mieszanek cienkowarstwowych. Wielu docenia jednak dużą wytrzymałość oraz doskonałe właściwości izolacyjne tej tradycyjnej zaprawy mineralnej. Przygotowanie takiej powłoki wymaga jednak odrobiny wprawy i zachowania odpowiedniej kolejności. W jaki sposób, wykorzystując agregaty tynkarskie nałożyć tynk cementowo-wapienny?

Na początku przygotuj podłoże

To jeden z ważniejszych kroków całego procesu. Im lepiej oczyszczona powierzchnia, tym dłużej tynk będzie się na niej utrzymywał. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by przed rozpoczęciem nakładania zaprawy zyskać idealnie gładką i czystą ścianę.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy na powierzchni nie ma fragmentów poprzedniej powłoki, farb oraz innych defektów, takich jak nacieki gipsu czy ślady działalności mikroorganizmów. Wszystkie defekty musimy usunąć i odpowiednio obrobić, a miejsca ubytku powinniśmy zaszpachlować i zabezpieczyć. Później możemy przeprowadzić gruntowanie, które ma zwiększyć chropowatość powierzchni. Wystarczy dzień przed rozpoczęciem prac spryskać ścianę dedykowanym preparatem i poczekać do jego wyschnięcia.

Obrzutka – pierwsza powłoka tynkowa

Tynki cementowo-wapienne nakłada się w dwóch lub trzech warstwach. Na ścianę w pierwszej kolejności ląduje obrzutka, którą możemy nakładać, wykorzystując agregaty tynkarskie. To niezbyt równomierna powłoka o nieco bardziej wodnistej konsystencji, której zadaniem jest wzmocnienie wiązania między ścianą a właściwą powłoką tynkarską.

Obrzutkę należy nanieść na wcześniej zagruntowane podłoże. Najlepiej, gdy ma ona około 1,5 cm grubości i jest w miarę równomiernie rozłożona. Po zaschnięciu warstwy można rozpocząć nakładanie właściwej powłoki tynkarskiej.

Jak nakładać tynk cementowo-wapienny?

Producent agregatów tynkarskich umożliwia zastosowanie tego typu mieszanki przy większości modeli maszyn. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji mieszanki i wody, którą urządzenie ustala automatycznie. Naszym zadaniem będzie więc umiejętne, równomierne kierowanie dyszą pistoletu tak, by utworzyć powłokę o właściwej grubości.

Po wstępnym wyschnięciu możemy przejść do wygładzania powierzchni, stosując standardową łatę w kształcie litery H. Dzięki temu zabiegowi wygładzimy defekty i nierówności oraz ujednolicimy powierzchnię z zewnątrz. W razie potrzeby można też przygotować kolejną warstwę tynku, która wzmocni wytrzymałość całej powłoki.

Może spodobać Ci się również:

Jak technologia wspiera osoby niepełnosprawne

Jak technologia wspiera osoby niepełnosprawne

5 sierpnia 2019

Jeszcze w ubiegłym stuleciu, a w pewnym stopniu także w pierwszej dekadzie XXI wieku, niepełnosprawność była postrzegana jako jedna z największych tragedii, jaka może przytrafić się człowiekowi. Tragedii, które będzie mu nieustannie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady