środa, 24 kwietnia 2024r.

Jakie centrum obróbcze do metalu? Podpowiadamy jak wybrać najlepsze modele

NORMAL Shutterstock 1113785948

Stalowe, aluminiowe czy żeliwne detale odznaczają się stosunkowo dużą twardością. To elementy, które wymagają znacznie wyższych nakładów energii podczas obróbki oraz wytrzymałych narzędzi. Aby usprawnić ich przygotowanie, powstały nowoczesne centra obróbcze do metalu, dzięki którym znacznie łatwiej można wykonać kilka procesów jednocześnie i tym samym przyspieszyć produkcję. Podpowiemy dziś jak dobrać centrum obróbcze do metalu…

Dlaczego warto wybrać centrum obróbcze?

To urządzenia, które ułatwiają formowanie prostych, i bardziej rozbudowanych detali. Pozwalają one przeprowadzić wiele procesów jednocześnie, dzięki temu szybciej można przygotować dane elementy. Stosując centrum obróbcze, nie trzeba przeprowadzać detal przez inne urządzenia, operacje związane z frezowaniem, skrawaniem, gwintowaniem czy wytaczaniem, przeprowadzi centrum obróbcze CNC.

Dużym atutem jest też wydajność pracy urządzenia. W zależności od jego parametrów można przygotować drobne detale, jak i sporych rozmiarów części, które nie powstałyby na innych tego typu maszynach. Dodatkowo centrum obróbcze umożliwia precyzyjne formowanie stali i innych metali.

Jak dobrać parametry pracy?

Podczas doboru maszyny, trzeba przede wszystkim zastanowić się, do jakiego celu będzie ono wykorzystywane.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na maksymalny udźwig maszyny. W przypadku cięższych przedmiotów niektóre centra mogą okazać się zbyt słabe. Nie tylko wpłynie to na ryzyko uszkodzenia mechanicznego, lecz może znacznie ograniczyć pracę wrzeciona i wydajność procesu obróbczego.

Kolejnym ważnym czynnikiem są parametry stołu roboczego. To na jego powierzchni przeprowadzane będą poszczególne etapy frezowania. Również w tym przypadku należy dostosować te cechy do wielkości elementów, które zamierzamy poddać obróbce.

Kupując centrum frezarskie, warto sprawdzić również możliwości sterowania. Przy prostszych detalach sprawdzą się konstrukcje z możliwością trójosiowej obsługi. W przypadku elementów o bardziej skomplikowanej obudowie być może potrzebna będzie praca z wykorzystaniem czterech lub pięciu osi.

Zwróć uwagę na urządzenia z numerycznym sterowaniem

To nowoczesny system kontroli pracy, który wyróżnia się precyzyjnością i wydajnością. Pionowe centrum obróbcze z technologią CNC jest w stanie przygotować detal o konkretnym kształcie i dokładnie wskazanych na etapie projektowym cechach.

Wykorzystując system CNC można przygotować dowolny projekt detalu, który zostanie odtworzony na dostarczonym materiale. Zaletą tego rozwiązania jest proste sterowanie i możliwość przygotowania projektu z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania. Sterowanie numeryczne wykorzystuje układ współrzędnych przestrzennych, dzięki którym znacznie łatwiej jest nanieść wszystkie wierzchołki i punkty załamania elementu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1590006137741 5f5892ce5635cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxkb2N1bWVudHN8ZW58MXwwfHx8MTYzODYzNDI1Ngixlibrb 1.2.1q80w1080

Co oznacza słowo digitalizacja? Gdzie digitalizacja znajduje zastosowanie?

1 października 2022

Digitalizacja to popularne pojęcie, z którym obecnie można spotkać się prawie wszędzie. Ponadto procesowi digitalizacji można poddawać różnego rodzaju dokumenty oraz zdjęcia. Czym dokładnie charakteryzuje się digitalizacja i w jakich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady