poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Jakie konsekwencje niesie zaawansowana próchnica? Sprawdź, gdzie uzyskasz fachową i skuteczną pomoc

photo 1629909615957 be38d48fbbe6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Powstawanie ubytków w zębach to bardzo częste zjawisko. To właśnie próchnica jest jednym z najczęstszych powodów, z jakim udajemy się do gabinetu dentystycznego. Nieleczone ubytki w zębach to poważne zagrożenie nie tylko dla samych zębów, ale też całego organizmu. Czym może skutkować próchnica i co należy zrobić w momencie, gdy problem ten pojawi się u nas?

Próchnica jak wpływa na zęby i organizm?

Ubytki spowodowane próchnicą w wyniku ich nieleczenia pogłębiają się i powodują zapalenie miazgi. Taki stan jest już wskazaniem do leczenia kanałowego, które jest ostatnią możliwością uratowania zęba. Ponadto rozwój próchnicy wiąże się też z występowaniem dolegliwości bólowych, które potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie, skłaniając nas do wizyt u stomatologa.

Nie są to jedyne skutki rozwijającej się próchnicy. Niestety ubytki w zębach to także wpływ na cały organizm. Jeżeli jest to zaawansowana próchnica bakterie, mogą rozprzestrzenić się po organizmie, powodując w ten sposób stany zapalne zlokalizowane w gardle, płucach, czy migdałkach.

Może dojść również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zwiększyć się ryzyko rozwoju choroby wrzodowej żołądka. Próchnica jest też bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, dlatego, jeśli zajdzie taka potrzeba, powinny one wyleczyć zęby, nawet będąc już w ciąży.

Czy zęby zaatakowane przez próchnicę zawsze da się wyleczyć?

Jeżeli ubytki nie są duże to bez problemu, można je wyleczyć. Niekiedy potrzebne jest leczenie kanałowe wrocław, co także daje szansę na wyleczenie. Możliwości, jakie daje leczenie zębów nie zawsze jednak są aż tak skuteczne.

W momencie, kiedy ząb jest bardzo zniszczony, może się okazać, że nie jest on do uratowania. Niestety sytuacja ta jest wskazaniem do ekstrakcji zęba. Wtedy jedyną możliwością uzupełnienia uzębienia jest wstawienie implantu bądź mostu.

Co zrobić, gdy zauważymy próchnicę?

Nawet niewielki ubytek, musi być, jak najszybciej wyleczony. Próchnica może postępować bardzo szybko, dlatego nie można zwlekać z wizytą u stomatologa. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej, gdyż pozwoli to na zachowanie zębów i ładnego uśmiechu.

Warto podejmować również kroki mające na celu zapobieganie próchnicy. Chociaż nie zawsze uniknięcie próchnicy jest możliwe, to jednak trzeba dbać o stan higieny jamy ustnej. Ważne jest, żeby wybrać również dobry gabinet dentystyczny, ponieważ możemy liczyć wtedy na profesjonalne usługi.

Może spodobać Ci się również:

Wybierasz się na wakacje samolotem, ale musisz dojechać na lotnisko? Przeczytaj, jakie masz możliwości

Wybierasz się na wakacje samolotem, ale musisz dojechać na lotnisko? Przeczytaj, jakie masz możliwości

23 września 2019

Wyjazd na wymarzone wczasy jest początkiem udanego urlopu. Wybierając samolot jako środek transportu, musimy jednak jakoś dostać się na lotnisko. Niekiedy taka droga bywa długa, a turyści pokonują dziesiątki lub…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady