czwartek, 28 września 2023r.

Kiedy siać nawozy azotowe wiosną? Nawożenie – terminy

Kiedy siać nawozy azotowe wiosną? Nawożenie - terminy

Azot stanowi jeden z głównych składników pokarmowych roślin uprawnych. W ten sposób powstaje prosta zależność – im więcej dostarczymy go z zewnątrz, tym większe plony otrzymamy. Podczas używania nawozów azotowych wiosną musimy jednak wiedzieć w przybliżeniu, w jakich okresach oraz w jakiej ilości najlepiej jest je siać.

Jaki wpływ mają nawozy azotowe na stan roślin?

Używanie ich ma niebagatelne znaczenie dla wzrostu oraz utrzymania roślin w stanie zdrowia, co z kolei przekłada się na zwiększone plony. Brak odpowiedniej dawki azotu w glebie może skutkować m.in:

  • zwiększoną podatnością na choroby – rośliny są osłabione, mają zwiększoną podatność na grzyby oraz szkodniki;
  • zmniejszoną liczbą plonów – im mniej jest azotu w glebie, tym niższe plony można uzyskać w okresie wegetacji roślin;
  • znaczące zmniejszenie rozwoju korzeniowego – im mniejszy rozwój korzeni roślin, tym większa podatność na ich schnięcie (korzenie nie sięgają głębiej w glebę, co skutkuje mniejszym dostępem do składników odżywczych oraz wody);

W związku z powyższym należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu ziemi, gdzie uprawiane są rośliny, nawozem azotowym. Musimy jednocześnie pamiętać, aby dawka nie była zbyt wysoka oraz zbyt niska. Może to skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego, np. obumieraniem roślin i zmniejszonymi plonami.

Jakiego nawozu należy użyć?

Rynek jest na tyle duży, iż ciężko jest zdecydować się na jeden rodzaj azotu. Jednym z najlepszych wyborów może okazać się mieszanina azotanu amonu z węglanem wapnia lub węglanem magnezu. Takie połączenie sprawia, iż po zimie rośliny mogą szybciej wzrastać, są bardziej odporne na działanie szkodników oraz czynników zewnętrznych. Dodatkowo gleba jest bogatsza w składniki odżywcze, które są tak potrzebne roślinom uprawnym. 

Kiedy należy stosować nawozy azotowe wiosną?

Bez względu na srogą czy też łagodną zimę, trzeba je siać nie wcześniej niż przed 1 marca. Ta data jest odgórnie ustalona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wprowadzenie takiej daty ma na celu zapewnienie, iż zastosowana saletra azotowa skutecznie wpłynie na wzrost roślin.

Dobrze, byśmy wiedzieli, w jakich miejscach najlepiej jest kupować nawozy azotowe do stosowania wiosną. Jednym z miejsc, gdzie można kupić tego rodzaju środki są sklepy ogrodnicze. Oprócz kupienia wybranego nawozu, można dowiedzieć się, w jaki jeszcze sposób pielęgnować rośliny uprawne, oraz ewentualnie jakich produktów dodatkowo używać oprócz nawozu azotowego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1498409505433 aff66f7ba9e6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8aG9tZSUyMGZ1cm5pdHVyZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5ODY3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak czyścić meble tapicerowane? Czy można samodzielnie wyczyścić meble tapicerowane?

1 lipca 2023

Dbanie o meble to bardzo ważna czynność, która przedłuża ich żywotność. Dzięki temu meble są czyste, a regularne usuwanie zabrudzeń sprawia, że plamy nie pozostają na zawsze. W ten sposób…

Czytaj więcej