piątek, 19 kwietnia 2024r.

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne. Chirurg stomatolog jest niezbędny

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne. Chirurg stomatolog jest niezbędny

Tzw. ósemki to trzecie zęby trzonowe. Najczęściej zaczynają pojawiać się u osób między 16, a 25 rokiem życia. W związku z tym, iż tak naprawdę zęby te nie są człowiekowi do niczego potrzebne, wiele osób uważa, że należy je usunąć. Nie jest to do końca prawda. Jeśli zęby są zdrowe, nie ma konieczności usuwania ósemek. Są jednak takie sytuacje kiedy usunięcie ósemek jest niezbędne.

Kiedy usunąć ósemki?

Głównym powodem ekstrakcji ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost. Są to zęby, które w szczęce pojawiają się jako ostatnie. Bywa zatem tak, że nie ma już dla nich miejsca. Rosną zatem nieprawidłowo, nie mogą przebić się przez dziąsło lub naciskają na inne zęby. To najczęściej jest powodem bólu i innych problemów. Nieprawidłowe rośnięcie ósemki może być także powodem krzywego zgryzu. To w przyszłości skutkuje długotrwałym leczeniem ortodontycznym. Dodatkowo, jeśli ząb nie może przebić się przez dziąsło, może wywoływać torbiele i obrzęki. W takich sytuacjach chirurg stomatolog będzie zmuszony do usunięcia ósemki.

Usunięcie ósemki a próchnica

Zazwyczaj jednak ósemka w wielu osób rośnie w sposób prawidłowy i nie powoduje większych problemów. W takiej sytuacji niezwykle ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Trzeba bowiem pamiętać, że ósemki znajdują się bardzo głęboko w jamie ustnej, są zatem trudno dostępne. Zwykłe i powierzchowne mycie zębów może zatem nie wystarczyć. Dlatego dbając o higienę jamy ustnej należy zwracać uwagę na ósemki: mycie powinno być na tyle dokładne, aby zawsze dotrzeć do ostatnich zębów i dokładnie je wyszczotkować.

W innym przypadku ósemkę może zaatakować próchnica. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ próchnica bardzo szybko przenosi się na inne zęby. Dlatego, jeśli stomatolog podczas wizyty kontrolnej stwierdzi obecność próchnicy na ósemkach, może zalecić ich ekstrakcję.

Co po usunięciu ósemki

Jednak samo usunięcie to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak zadbać o zęby już po zabiegu. Sama operacja oczywiście do najprzyjemniejszych nie należy. Zawsze wykonywana jest pod znieczuleniem. Mimo to, wiele osób przez jakiś czas po zabiegu skarży się na bóle. Czasem może pojawić się także opuchlizna. Dobrze w takiej sytuacji jest zastosować zimne okłady, a w razie konieczności zażyć tabletki przeciwbólowe.

Pamiętać jednak należy, aby przez dobę po zabiegu absolutnie nie szczotkować zębów w okolicy usuniętej ósemki. Przed kilka kolejnych dni nie powinno się także spożywać potraw gorących, kwaśnych i twardych. Najlepiej spożywać jedynie miękkie potrawy podawane w temperaturze pokojowej. W razie problemów można zwrócić się o pomoc do chirurga stomatologa. Specjalistę można znaleźć w każdym większym mieście, np. w Krakowie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1518633080197 5a6f94849731cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielona ściana w mieszkaniu – korzyści z posiadania prywatnego ogrodu wertykalnego

1 grudnia 2022

Mieszkanie w mieszkaniu w dużym mieście czasami wiąże się z ograniczeniami. Niewielka lub żadna przestrzeń na zewnątrz jest często jednym z nich, ale brak zielonego ogrodu nie musi tak doskwierać.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady