poniedziałek, 04 marca 2024r.

Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Jakie są przesłanki do rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą?

photo 1455390582262 044cdead277acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2Mnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Złożenie wypowiedzenia z pracy nie zawsze jest łatwą decyzją. Jednak, jeżeli istnieją poważne wskazania do rozwiązania umowy nie należy zwlekać z wręczeniem tego dokumentu. Ponadto wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Kiedy więc należy złożyć wypowiedzenie i w jakich sytuacjach jest to wskazane?

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech

Składając wypowiedzenie umowy w Niemczech, należy sprawdzić zawarte tam informacje. Wyliczenie okresu wypowiedzenia oraz inne ważne dane muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Zgodnie z kodeksem cywilnym pracownika obowiązuje 4 tygodniowy okres wypowiedzenia.

Czas ten przypada na 15 dzień miesiąca lub na jego koniec. Oczywiście okres ten może być inny w przypadku konkretnych regulacji zawartych w umowie. Ponadto składając wypowiedzenie ważny jest także sposób doręczenia tego dokumentu.

Wypowiedzenie powinno zostać dostarczone osobiście. Przygotowane wypowiedzenie, które zostało wręczone, obowiązuje dopiero od momentu jego dostarczenia do pracodawcy. Co więcej, na wręczonym wypowiedzeniu powinien znaleźć się także podpis osoby zatrudniającej, aby uzyskać potwierdzenie, że pracodawca je odebrał.

Kiedy pracownik powinien złożyć wypowiedzenie?

Pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w każdej chwili. Poza tym w pracy nie musi dziać się nic złego, co skłoniłoby zatrudnionego do wręczenia wypowiedzenia. Znalezienie lepszej pracy czy decyzja o powrocie do kraju to tylko niektóre z powodów rozwiązania stosunku pracy z niemieckim pracodawcą.

Oprócz tego wypowiedzenie należy złożyć również w momencie, kiedy pracownik nie czuje się w pracy swobodnie. Nieodpowiednie podejście pracodawcy do pracownika lub złe warunki pracy również są powodem, który skłania wiele osób do złożenia wypowiedzenia i poszukania innego zatrudnienia.

Złożenie wypowiedzenia bez okresu wypowiedzenia?

Niemieckie prawo pozwala na rozwiązanie umowy, kiedy nie obowiązuje okres wypowiedzenia w Niemczech. Muszą jednak zaistnieć tutaj naprawdę poważne powody, ponieważ w przeciwnym razie pracownik musi postępować zgodnie z przepisami określającymi okres wypowiedzenia.

Należy zwrócić także uwagę na to, że pracodawca również może wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, co jest oczywiście niekorzystną sytuacją dla osoby zatrudnionej. Jednak w tym przypadku pracodawca musi postępować zgodnie z prawem. 

https://yourright.net/oferta/

Może spodobać Ci się również:

photo 1612636322033 f48f76c34babcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5NXx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTcixlibrb 4.0.3q80w1080

Dlaczego kot chudnie? Czy powinniśmy się tym martwić?

1 grudnia 2023

Koty, choć bardziej powściągliwe od psów, również mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. To zwierzęta, które chodzą swoimi drogami i często maskują swoje problemy. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady