czwartek, 28 września 2023r.

Kradzież samochodu – co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Kradzież samochodu - co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Rynek samochodowy jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie jednym z najbogatszych rynków na świecie. Rozwój techniczny przyczynia się do powstawania coraz to bardziej zaawansowanych, ale również droższych modeli popularnych marek. Odchodzimy od użytkowania starszych aut i decydujemy się na zakup nowych, bezpiecznych samochodów. Dla wielu z nas oznacza to spory wydatek, a nawet długoletni kredyt, który następnie będziemy musieli spłacać. Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio zabezpieczyli się przed utratą naszego majątku. 

Kradzież samochodu – co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Przede wszystkim musimy wykorzystać odpowiednie zabezpieczenia. Z pomocą przychodzą nam tutaj wszelkiego rodzaju systemy monitoringu pojazdów. Zdecydowanie najpopularniejszymi z nich są nadajniki gps do samochodu oraz systemy monitoringu radiowego. Pierwszy z nich opiera się na tej samej zasadzie działania, co tradycyjne GPS-y w telefonach komórkowych. Pozwala on stale podglądać lokalizację pojazdu, trasę, którą ten przebył, a nawet inne dane – takie jak aktualna prędkość. Radiowy system do pojazdu wykorzystuje natomiast fale radiowe w celu śledzenia samochodu. Poniżej opiszemy go na przykładzie jednego z najpopularniejszych w Polsce systemów antykradzieżowych.

System odzyskiwania samochodów TopGUARD®

Jak już wyżej wspomnieliśmy, opiera się on na monitoringu przy użyciu fal radiowych. Po jego zakupie odstawiamy auto do wskazanego, autoryzowanego serwisu. Specjalista zapoznaje się z nim, dokonuje oceny zagrożenia wykrycia nadajnika i montuje go w miejscu, które uzna za najtrudniej dostępne dla złodzieja. W przypadku kradzieży auta zobowiązani jesteśmy poinformować administratora systemu, w tym przypadku TopGUARD®, o zaistniałej sytuacji. Firma podejmuje natychmiastowe działania mające na celu odzyskanie własności klienta.

  1. Pierwszym z nich jest wybudzenie dotychczas uśpionego systemu. W tym celu wykorzystywane są specjalne sygnały nadawane przez sieć dronów, samolotów oraz stacjonarnych stacji radiowych. 
  2. Urządzenie odpowiada na sygnał, dzięki czemu nadajniki fal radiowych są w stanie dokładnie poznać lokalizację pojazdu. Od tego momentu TopGUARD stale informuje administratora o swojej pozycji.
  3. Administrator zawiadamia policję i na bieżąco informuje ją o położeniu skradzionego pojazdu. Działanie to prowadzi bezpośrednio do odzyskania mienia.

Jak widzimy, kradzież nie zawsze musi prowadzić do całkowitej utraty szans na odzyskanie naszej własności. Wiele w tym przypadku zależy od nas samych. Dlatego też powinniśmy wyposażyć auto w odpowiedniej klasy system monitoringu pojazdu. Bez niego policji może być ciężko zlokalizować nasze auto, a jak już to zrobi, to jest duża szansa, że będzie najzwyczajniej za późno i już nigdy go nie odzyskamy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1630699376167 3870469e7598cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8YXBhcnRtZW50JTIwa2l0Y2hlbnxlbnwxfDB8fHwxNjYxMjgwNTU0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak zgłosić kupno mieszkania do urzędu skarbowego? Czy zakup od dewelopera także trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

1 września 2022

Nabycie nowego mieszkania to bardzo szczęśliwy moment dla nowych właścicieli. Należy jednak wiedzieć, że po zakupie nieruchomości czekają nas pewne formalności, które musimy dopełnić. Każdy, kto nabędzie nieruchomość, musi zgłosić…

Czytaj więcej