poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Nowoczesna obróbka CNC i maszyny

nowoczesna obrbka cnc i maszyny

Maszyny CNC bez wątpienia zrewolucjonizowały obróbkę metali. Sterowanie komputerowe znacznie skraca każdy etap tego procesu, a powstające elementy nie mają sobie równych jeśli chodzi o precyzję i idealne odwzorowanie każdego detalu.

Lepszy rezultat, mniejsze straty

Załóżmy, że musimy wykonać całą serię identycznych elementów – każdy z nich powinien mieć taki sam kształt, fakturę, żłobienia i szczegóły rozlokowane dokładnie w tych samym miejscach. To zadanie byłoby praktycznie niewykonalne bez nowoczesnej obróbki CNC.

Technologia ta eliminuje tzw. czynnik ludzki – podczas pracy wykonywanej klasyczną metodą zawsze istnieje ryzyko pomyłki, przesunięć, powstania niedoskonałości. Wyposażony w komputer i odpowiednio zaprogramowany automat wykona całą tę pracę szybko, dokładnie i bez ryzyka, że powstałe elementy będą nieidentyczne. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ metalowe części stają się później fragmentem większej całości (np. pojazdu) i od ich jakości zależy bezawaryjność czy bezpieczeństwo użytkowników.

Manualna obróbka niesie ze sobą ryzyko marnowania materiału. Skrawanie to przecież usuwanie kolejnych warstw metalu i kształtowanie go w pożądany sposób. Tylko zautomatyzowana produkcja daje gwarancję jak najmniejszych strat i przekłada się na bardziej ekonomiczne gospodarowanie materiałem przeznaczonym do obróbki.

Tokarki CNC, frezarki CNC…

Wszystkie urządzenia, za pomocą których wykonuje się obróbkę skrawaniem – tokarki, frezarki czy szlifierki – mogą być obecnie wspierane komputerowo. Odpowiednio przeszkolona osoba programuje ich pracę, a następnie nadzoruje ją, nie biorąc czynnego udziału w całym procesie. Dzięki temu pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych nie są narażeni na wypadki, tak często spotykane w pracy z ostrymi narzędziami.

Ważne, by przed zakupem dowolnej maszyny CNC skorzystać ze szkoleń dedykowanych operatorom – instalacja oprogramowania nie wystarczy, trzeba mieć wiedzę, jak możliwości komputera wykorzystać w praktyce. Metale różnią się przecież swoimi właściwościami, a i proces powstawania poszczególnych elementów jest zawsze poprzedzony szczegółową dokumentacją wykonawczą. Od jej dokładnej realizacji zależy sukces całego przedsięwzięcia.

Co potrafią maszyny CNC?

Większość zautomatyzowanych obrabiarek do metalu jest wyposażona w interfejs, pozwalający osobie obsługującej maszynę kontrolować cały proces. Operator może zmienić parametry obróbki, wprowadzać na bieżąco korekty, przesuwać układ współrzędnych czy śledzić postępy w działaniu.

Wystarczy wyobrazić sobie, jak wyglądałby cały proces, gdyby określone parametry trzeba było wprowadzać do każdego z obrabianych elementów osobno… Nie dziwi zatem fakt, że technologia CNC to milowy krok w przemyśle obróbczym oraz najnowocześniejsza metoda kształtowania metalowych (i nie tylko) elementów.

Może spodobać Ci się również:

Jak usunąć plamy z dywanu? Wino, guma do żucia i krew

Jak usunąć plamy z dywanu? Wino, guma do żucia i krew

15 marca 2020

Mając wykładziny w domu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe. Z drugiej zaś strony, nawet tanie dywany mogą nam służyć przez lata,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady