wtorek, 25 czerwca 2024r.

Periodontolog – co leczy ten specjalista?

unnamed file 2

Dbanie o zęby to podstawa, jeżeli zależy nam na zachowaniu pięknego i co najważniejsze zdrowego uśmiechu na długi czas. Kiedy należy udać się do periodontologa? Czym się zajmuje ten specjalista i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kim jest periodontolog?

Lekarz stomatolog periodontolog to specjalista zajmujący się chorobami przyzębia, na przykład zapalenia dziąseł, paradontozy, infekcjami bakteryjnymi kości, więzadeł wokół zebów i nie tylko. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy dentysta będzie nam w stanie pomóc w przypadku tego typu dolegliwości. Niekiedy dentysta oferujący leczenie zachowawcze, skieruje nas do specjalisty, właśnie periodontologa.

Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że dentyści mają dość wąskie specjalizacje. Jedni zajmują się wyłącznie leczeniem próchnicy, inny specjalizują się w implantologii, ortodoncji, a jeszcze inny periodontologią.

Kiedy warto udać się do periodontologa?

Periodontologia Kraków to dziedzina stomatologii zajmująca się wyłącznie diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Do takiego specjality warto udać się w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie nieprzyjemny zapach z ust, ruchomość zebów, krwawienie z dziąseł, wydłużenie się koron zębowych itp.

Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse będą na wyleczenie choroby. Niestety wiele osób ze strachu zwleka z wizytą u specjalisty do ostatniej chwili, co w ekstremalnych przypadkach może skończyć się koniecznością usunięcia zębów lub zęba. 

Jak powstają choroby przyzębia?

Prawda na temat tego, jak powstają choroby przyzębia jest smutna i brutalna, najczęściej ma to związek z niedostateczną higieną jamu ustnej. Zbyt rzadkie lub bardzo niedokładne szczotkowanie zębów, może powodować rozwijanie się stanów zapalnych, które nieleczone doprowadzają do rozwoju infekcji.

Ponieważ główną przyczyną pojawiania się chorób przyzębia jest gromadzenia się bakteryjnej blaszki, bardzo ważnym elementem dbania o zęby jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, co można zrobić w każdym gabinecie stomatologicznym.

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy utrzymać zdrowy uśmiech na długi czas. Pamiętajmy o regularnych wizytach u dentysty, tylko wtedy będziemy w stanie kontrolować stan swoich zębów.

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 1675086112

Co jedzą szynszyle? Przysmaki, które pokocha każdy szynszyl

30 listopada 2020

Szynszyla to urocze zwierzątko domowe, ale wybierając takiego puchatego pupila do naszego domu nie często zwracamy uwagę na jego pochodzenie. A to właśnie ono jest kluczowe przy doborze odpowiedniego posiłku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady