poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Próchnica u dzieci – jak zapobiegać? Jakich nawyków powinniśmy uczyć swoje dzieci?

photo 1525893277997 207c04d47d65cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2Mzk0MTYyNTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Pojawienie się próchnicy u dziecka to ogromny problem dla rodziców. Co więcej, sytuacja staje się jeszcze poważniejsza w momencie, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Czy można zapobiec próchnicy u małych dzieci i jakie kroki podjąć, aby problem ten nie pojawił się u naszej pociechy?

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o zapobieganie próchnicy u małych dzieci jest nauka zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Dokładne mycie zębów to podstawowa kwestia dotycząca wypracowania dobrych nawyków u najmłodszych. Poza samą higieną jamy ustnej nie należy także rezygnować z wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone, że profilaktyczne wizyty u dentysty są bardzo ważne. Jeżeli będziemy regularnie zabierali malucha do dentysty, możemy mieć pewność, że nie napotkamy żadnych problemów z odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego w późniejszym czasie. Dodatkowo będziemy wiedzieli, w jaki stanie są zęby dziecka, a w razie potrzeby stomatolog dziecięcy Białystok NFZ podejmie odpowiednie leczenie.

Czy uniknięcie próchnicy zawsze jest możliwe?

Niestety zdarza się, że pomimo dbania i regularnego mycia zębów pojawi się próchnica. Ma to najczęściej miejsce u dzieci, które mają jeszcze mleczaki. Są to słabsze zęby i bardziej podatne na ubytki.

W momencie pojawienia się próchnicy nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u dentysty. Oczywiście pomimo ryzyka, że próchnica i tak może się pojawić nie powinniśmy rezygnować z przekazywania dziecku wiedzy dotyczącej dbania o zęby.

Poza tym warto również ograniczać pewne pokarmy, które także mogą doprowadzić do szybszego psucia się zębów. Zdrowa dieta, odpowiednia higiena oraz wizyty u dentysty do ważne elementy, które pozwolą jak najdłużej zachować zdrowe zęby u dziecka.

Kiedy należy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy zabrać pierwszy raz dziecko do stomatologa. Otóż moment ten zależy w dużej mierze od tego, czy u malucha pojawiły się już pierwsze ząbki. Uważa się, że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce pomiędzy 6 miesiącem a 12 miesiącem życia dziecka.

Dentysta na tak wczesnym etapie może już ocenić, jaki jest stan szkliwa, wykluczyć wadę zgryzu, a nawet rozpoznać próchnicę. Próchnica wbrew pozorom może pojawić się na takim etapie życia dziecka. Najczęściej w tak młodym wieku mamy do czynienia z próchnicą butelkową, gdy dziecko zasypia z butelką w buzi.

Może spodobać Ci się również:

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

8 kwietnia 2020

Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego człowieka. Problemy natury stomatologicznej wiele osób wprost przerażają. Wynika to zapewne z faktu, że usuwanie ich jest trudne i niejednokrotnie bolesne. W dzisiejszym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady