czwartek, 28 marca 2024r.

Spawanie – MIG i TIG. Jaki sposób wybrać?

spawanie mig i tig jaki sposb wybra

Spawanie jest procesem fizycznym zespolenia materiałów, podczas którego powstaje spaw i spoina. Połączenie uzyskiwane jest poprzez miejscowe stopienie i zestalenie materiałów, co możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej metody. Dobór najbardziej optymalnej spośród najczęściej stosowanych wiąże się z zastosowaniem MIG lub TIG, choć zdarza się, że praca dokonywana jest za pomocą sposobu MAG lub GTAW.

Spawanie MIG – najczęstsze zastosowanie

Metal Insert Gas oznacza, że czynność odbywa się w osłonie gazu chemicznie obojętnego (np. helu) w przeciwieństwie do metody Metal Active Gas (MAG), wykonywanej pod osłoną gazu chemicznie aktywnego (dwutlenku węgla). Wysuwający się drut spawalniczy stapia się w łuku elektrycznym z materiałem łączonym. W wyniku połączenia materiałów, tworzącego się w procesie krzepnięcia, powstaje trwała spoina. Metoda MIG stosowana jest najczęściej podczas łączenia aluminium, magnezu, miedzi oraz metali ze stopami metalu. Jest bardzo wydajna.

Spawanie metodą TIG – kiedy jest stosowane?

Tungsten Inert Gas (metoda TIG) obok metody GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) wykorzystuje nietopliwą elektrodę gazu wolframowego w osłonie gazu chemicznie obojętnego (najczęściej helu), aby uzyskać łuk elektryczny. Łuk elektryczny chroni spaw oraz elektrodę przed utlenieniem, nie ma w tym przypadku konieczności stosowania dodatkowego materiału. Łuk topi powierzchnię materiału. Z użyciem metody TIG możemy spawać materiały o różnej grubości i strukturze, eliminowany jest rozprysk ciekłego materiału. Metoda znajduje zastosowanie w spawaniu blachy o grubości zaledwie 0,05 mm, najczęściej używana w spawaniu stali nierdzewnej, niklu, miedzi, tytanu, aluminium.

Kiedy wybrać metodę MIG, kiedy skłonić się ku metodzie TIG?

Dobór zależy w głównej mierze od parametrów materiałów oraz umiejętności spawacza. Spawanie ręczne powinno odbywać się z uwzględnieniem czynników, determinujących wybór metody. Metoda TIG pozwala uzyskać wyjątkowo trwałe połączenia materiałów o zróżnicowanej grubości. Połączenie charakteryzuje się wysoką jakością, a co za tym idzie doskonałym efektem wizualnym. Spawanie MIG natomiast umożliwia trwałe łączenie materiałów w różnych płaszczyznach. Obydwie metody posiadają zalety i wady oraz wymagają doświadczenia ze strony spawacza. Jeżeli nie mamy pewności, warto skonsultować specyfikację swojego zadania ze specjalistą.

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 1462252709

Jaki papier do zdjęć? Matowy czy błyszczący?

1 lutego 2021

Aby fotografia nabrała odpowiedniego wyglądu i kolorystyki, trzeba przygotować ją na dostosowanym podkładzie. Zwykłe płótno, czy arkusz papieru może nie być dobrym rozwiązaniem, bowiem chropowata i nieregularna struktura takich materiałów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady