Wypowiedzenie umowy o pracę według niemieckich przepisów prawa pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę jest częste w dzisiejszych czasach, gdyż wiele osób pracując na swój zawodowy sukces łączy się tylko z jedną firmą. Przeważnie, zanim zdolny człowiek znajdzie swoje miejsce w zawodowym świecie, zmieni pracę kilkakrotnie. Polak wyjeżdżając do Niemiec za pracą również nie musi trzymać się jednego miejsca zatrudnienia.
Istotne w tym wypadku jest umiejętne skonstruowanie wypowiedzenia umowy i zapoznanie się z panującymi tam przepisami Kodeksu Pracy. To pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji, jak również dobre zaplanowanie swojej kariery. Pamiętać warto, że wypowiedzenie umowy w Niemczech musi zawierać kluczowe elementy i być dobrze skonstruowane.
Wypowiedzenie umowy w Niemczech, czyli co musimy w nim zawrzeć?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w Niemczech obowiązujące jest pisemne wypowiedzenie umowy, a w związku z tym słowne poinformowanie pracodawcy może nie zostać prawnie uznane. Należy więc przygotować papierową formę dokumentu i przedstawić pracodawcy. Elementy, które zostaną pominięte negatywnie mogą wpłynąć na akceptacje wypowiedzenia.
Takimi elementami obowiązkowo zamieszczonymi w wypowiedzeniu są dokładne dane pracownika, a także data złożenia wypowiedzenia. W nim również musi zostać uwzględniony okres wypowiedzenia. Trzecim istotnym elementem jest dokładne określenie komu składamy rezygnację z pracy, oczywiście całość musi zostać zwieńczona podpisem.
O czym warto pamiętać przy rezygnacji z pracy?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest czynnikiem, o którym należy pamiętać. Warto wiedzieć, jaki w danym przypadku obowiązuje okres wypowiedzenia. Myśląc o zmianie firmy trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę, tak by wywiązać się ze stary obowiązków, zanim przejdziemy do nowych.
Niemieccy pracodawcę niechętnie zgadzają się na wypowiedzenie ze skróconym okresem. Szczególnie dotyczy to pracowników stałych, z długim stażem pracy. To wiąże się z coraz dłuższym okresem wypowiedzenia, tak, że po pięciu latach pracownika obowiązuje dwumiesięczny okres.
Jak zwolnić się z pracy w sposób zwyczajny i nadzwyczajny?
Wypowiedzenie w trybie zwyczajnym lub nadzwyczajnym przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę. Tryb zwyczajny to taki, który zawiera okres wypowiedzenia i jest najczęstszą formą rozstania się pracodawcy z pracownikiem. W szczególnych wypadkach można skorzystać z trybu nadzwyczajnego, ale to wiąże się wykazaniem szczególnych okoliczności, np. mobbing, wówczas rozwiązanie umowy może nastąpić bez okresu wypowiedzenia. Nie mniej takie rozwiązanie wymaga dokładnego udowodnienia.
Może spodobać Ci się również:
Obróbka metalu wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. Takie urządzenia powinny być dobrane przede wszystkim do tego, co będziemy chcieli wykonać. Metal jest tworzywem, które często poddaje się obróbce, więc dobranie odpowiedniej…
Czytaj więcej