poniedziałek, 04 marca 2024r.

Zdrowe mleczaki u dziecka – dlaczego warto o nie intensywnie dbać?

photo 1530293902459 fb26ee1c53e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0N3x8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Dzieci większość zębów mlecznych tracą już we wczesnym dzieciństwie. Nie mniej dbanie o nie jest kluczowe dla zdrowia wyrastających potem stałych zębów. Często zdarza się, że poza odpowiednimi zabiegami higienicznymi niezbędna jest interwencja dentysty. Zahartowanie malucha i oswojenie go od najmłodszych lat z gabinetem dentystycznym jest kluczowe, by w późniejszych latach było mniej problemów zdrowotnych z uzębieniem.

Kolejną ważną sprawą jest kontrolowanie wzrostu małych ząbków, a tu warto zasięgnąć rady specjalisty, jakim jest ortodonta dziecięcy. Kraków, Warszawa, czy mały Elbląg, to miasta, gdzie opieka nad najmłodszymi pacjentami jest priorytetowa.

Jak pomóc dziecku dbać o mleczaki?

Rodzice powinni być tymi, którzy przewodzą, jeśli chodzi o zdrowie zębów dziecka. Wiedzą, co ich dziecko lubi, a czego nie lubi, a to oznacza to, że mogą dawać dobry przykład i wprowadzić o zdrowe nawyki żywieniowe. Istotne jest też nauczenie dziecka dbania o zęby w odpowiedni sposób.

Warto zaznaczyć, że dla małego dziecka jedynym prawdziwym autorytetem jest rodzic i to właśnie on powinien być przykładem we wszystkich kwestiach. Dziecko wszak uczy się poprzez obserwację czynności związanych z myciem ząbków. Istotne są również regularne kontrole stomatologiczne.

Jak dentysta pomaga w zachowaniu zdrowego stanu mleczaków?

Mleczaki to tymczasowy zestaw zębów, ale i one są podatne na psucie i ataki różnych chorób. Nie można zakładać, że kiedy takie schorowane ząbki wypadną, to na ich miejsce wyrosną mocne i zdrowe, nowe zęby. Niestety większość chorób czy wad rozwojowych przyzębia przekłada się na stałe zęby.

Dziecięcy stomatolog, który czuwa nad uzębieniem naszego malucha od najwcześniejszych lat, jest w stanie dobrze zadbać o to, by rozwijały się prawidłowo, a także były zdrowe. Na mleczakach powinny być wykonywane drobne zabiegi czyszczące oraz pielęgnacyjne, jednakże warto zadbać o to, by były jak najmniej inwazyjne i bezbolesne. W ten sposób dziecko nie nabawi się traumy i jako dorosły człowiek nie będzie unikał fotela dentystycznego.

Wady zgryzu najlepiej korygować jak najwcześniej

Już w dzieciństwie widać, że czy ząbki rozwijają się i rosną prawidłowo. Jeśli są źle umiejscowione lub krzywo rosną, to o pomoc należy poprosić ortodontę, który może wskazać odpowiedni dla mleczaków aparat korygujący, a także czuwać nad kontrolą wypadania mleczaków.

Wczesny aparat docelowo zamieniony powinien być na aparat dla stałych zębów, jeśli nadal widoczne są wady w ich rozmieszczeniu czy budowie. Dlatego stała opieka stomatologa dziecięcego jest tak ważna już od najmłodszych lat.

http://vital-dent.pl/ortodoncja

Może spodobać Ci się również:

Jak usunąć plamy z dywanu? Wino, guma do żucia i krew

Jak usunąć plamy z dywanu? Wino, guma do żucia i krew

15 marca 2020

Mając wykładziny w domu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe. Z drugiej zaś strony, nawet tanie dywany mogą nam służyć przez lata,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady