środa, 07 czerwca 2023r.

Zdrowe zęby – czego unikać, by zachować piękny uśmiech?

unnamed file 5

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Jak je zrealizować? W tym przypadku kluczową rolę odgrywa nauka zdrowych nawyków, a także odpowiednia profilaktyka. Sprawdź, co zrobić i czego unikać, by zachować piękne, zdrowe zęby na długo.

Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy

Za problemy z uzębieniem odpowiada przede wszystkim niewłaściwa dieta, a dokładniej rzecz ujmując spożywanie dużych ilości słodyczy i wysoce przetworzonych produktów kosztem świeżych, naturalnych składników bogatych w wapń oraz białko. Cukier zawarty we wspomnianych pokarmach sprzyja rozwojowi próchnicy. Bakterie zasiedlające jamę ustną rozkładają go i produkują kwasy, które demineralizują szkliwo. Jeśli proces ten nie zostanie w porę zauważony i powstrzymany, dojdzie do uszkodzenia zębiny.

Regularne picie kawy, herbaty i czerwonego wina również źle wpływa na stan zębów. Znajdujące się w nich polifenole mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień i zażółcenia szkliwa. Co więcej, „mała czarna” wypijana w dużych ilościach wypłukuje wapń z organizmu. Jego niedobór jest bardzo częstą przyczyną stanów zapalnych tkanki przyzębia i paradontozy.

Niewłaściwie nawyki przy szczotkowaniu zębów

Systematyczne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej, pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo. Co to oznacza w praktyce? Jakie błędy są popełniane podczas wspomnianej czynności? Oto krótka lista najczęstszych pomyłek:

  • Zbyt silny nacisk szczoteczki na powierzchnię szkliwa –  mocne szczotkowanie zwiększa prawdopodobieństwo cofania się dziąseł.
  • Używanie źle dobranych przyborów podczas mycia – szczoteczka z twardym włosiem ściera ochronną warstwę szkliwa. W rezultacie zęby stają się nadwrażliwe i bolą w trakcie spożywania zimnych lub ciepłych pokarmów. Warto wybierać produkty z małą, miękką i elastyczną główką, która pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków.
  • Stosowanie niewłaściwych środków czyszczących – pasta powinna być dostosowana do specyficznych potrzeb danej osoby, jej wieku, a także stanu uzębienia.

Jak zachować piękny uśmiech?

Należy wystrzegać się opisanych wyżej zachować i dbać o właściwą dietę. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa również profilaktyka. Należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w Gdyni, Warszawie lub innym większym bądź mniejszym mieście. Wizyty u dentysty pozwolą szybko wykryć ewentualne problemy czy procesy chorobowe, a wcześnie podjęte leczenie – uniknąć wielu przykrych powikłań i cieszyć się pięknym uśmiechem przez bardzo długi czas.

 

Może spodobać Ci się również:

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

28 kwietnia 2020

Uzyskanie szczelności na połączeniu węża gumowego z rurą metalową, ewentualnie tam, gdzie łączą się ze sobą dwie rury metalowe, nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia. Warunkiem jest bardzo mocne przytrzymanie…

Czytaj więcej