czwartek, 02 maja 2024r.

Podesty ruchome jakie uprawnienia? Ile czasu ważne są uprawnienia na podesty ruchome?

NORMAL Shutterstock 1339814717

Praca na wysokości zawsze wiąże się z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji, zwłaszcza gdy dochodzi do tego obsługa maszyn. Odpowiednia wiedza i umiejętności to podstawowy element, który uprawnia do wykonywania określonych czynności. Zdobywanie nowych kwalifikacji zawsze odbywa się na kursach, które muszą obyć osoby chcący pracować na wybranym stanowisku, które wymaga posiadania specjalnych uprawnień.

Podesty ruchome – uprawnienia

Bardzo ważny jest fakt, że uprawienia na podesty ruchome (Kat. 1 P) są ważne przez 5 lat. Osoby, które zdecydują się na taki kurs, muszą liczyć się z tym, że po jego zakończeniu czeka ich egzamin teoretyczny i praktyczny. Jest to konieczne, aby sprawdzić wiedzę każdego uczestnika szkolenia.

Daje to gwarancję, że osoba na danym stanowisku będzie znała zarówno zasady bezpieczeństwa, jak i prawidłowo wykona swoje obowiązki. Uzyskanie uprawnień jest możliwe wyłącznie po zaliczeniu egzaminów. W przypadku niezdania, któregoś z nich można przystąpić ponownie do zaliczenia.

Jest to szansa dla każdego, kto z jakichś powodów nie zaliczył pierwszych egzaminów, a nadal chce zdobyć uprawnienia na podesty ruchome. Warto też pamiętać, że czas na przeprowadzenie egzaminu jest określony, przez co nie można z tym zbyt długo zwlekać, gdyż wynosi on 30 dni.

Jak przedłużyć terminowe uprawnienia?

Uprawnienia na podesty ruchome są terminowe. Co należy więc zrobić, gdy ich termin dobiega końca? W celu przedłużenia terminu ważności takich uprawnień trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Dozoru Technicznego.

Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne i może się ono odbyć drogą elektroniczną lub pisemną. O przedłużenie terminu ważności uprawnień wniosek muszą składać też operatorzy, którzy uzyskali uprawnienia dużo wcześniej. Wprowadzone zmiany dotyczą wszystkich osób mających kwalifikacje do obsługi podestów ruchomych.

Czy można utracić uprawnienia UTD?

Chociaż utrata uprawnień UTD zdarza się rzadko, to jednak dochodzi do takich sytuacji. To, czy pracownik całkowicie utraci uprawnienia, czy zostaną one zawieszone, zależy od konkretnego powodu. Niestosowanie się do zasad związanych z obsługą urządzeń, na jakie mamy uprawnienia to jeden z powodów utraty bądź cofnięcia kwalifikacji.

Na szczęście pracownik, któremu cofnięto takie uprawnienia, może się starać o ich ponowne nabycie. Czas, po jakim można się wnioskować o odzyskanie kwalifikacji, to miesiąc od ich cofnięcia.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

25 września 2020

Dzięki zmysłowi wzroku możemy w prawidłowy sposób postrzegać otaczający nas świat. Oczy ludzkie są jednak bardzo delikatnym narządem, który nieustannie narażony jest na infekcje, oraz inne schorzenia. Jedną z częściej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady