czwartek, 05 grudnia 2024r.

Ile kosztuje malowanie całego auta?

photo 1485463611174 f302f6a5c1c9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxjYXIlMjB2YXJuaXNoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTgwMTkixlibrb 1.2.1q80w1080

Gdy kupujemy nowy samochód, chcemy zachować jego idealny kolor jak najdłużej. Niestety z biegiem lat jego powierzchnia coraz bardziej staje się matowa i słabiej odbija światło. Co zrobić ze zniszczonym lakierem? Można próbować go odnowić, pokryć folią ochronną lub wymienić na nową powłokę. Jednak taki zabieg może być bardzo kosztowny…

Zmiana koloru czy odświeżanie starego?

Ceny obu tych zabiegów mogą znacząco się różnić. Jeśli planujemy jedynie odświeżyć wygląd starego lakieru, koszty mogą być znacznie niższe. Najczęściej taki zabieg wiązał się będzie z częściowym zeszlifowaniem powierzchni i nałożeniem nowej. Koszty będą więc zależeć w głównej mierze od opłat za lakiery samochodowe.

Zamiana koloru karoserii jest bardziej wymagająca. W tym przypadku potrzebne będzie zeszlifowanie starej powierzchni, pomalowanie karoserii na czarny matowy kolor i następnie nałożenie właściwego koloru. W takim przypadku same materiały lakiernicze z hurtowni mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a całkowity koszt pracy zamknie się w przedziale nawet 20 tysięcy złotych.

Malowanie elementu ile to kosztuje?

Nie w każdym przypadku musimy ponownie lakierować całą powierzchnię pojazdu. Czasem wystarczy pomalować pojedynczy element, by znów cieszyć się idealnym kolorem. Taki zabieg jest dużo tańszy, choć może wymagać dodatkowych prac.

Przed przystąpieniem do lakierowania musimy usunąć starą powłokę i zabezpieczyć ubytki. Jeśli element uległ odkształceniu, należy przywrócić mu pierwotny wygląd i zaszpachlować ubytki blachy. Następnie można przystąpić do ponownego malowania. Dystrybutor lakierów samochodowych udostępnia produkty w mniejszej objętości, dostosowane do lakierowania pojedynczych elementów, zatem taki zabieg powinien nas kosztować maksymalnie kilka tysięcy zł.

Czy zawsze trzeba decydować się na malowanie?

Nie w każdym przypadku zabieg jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli przyczyną zmatowienia powierzchni są drobne zarysowania, wystarczy przeprowadzić standardowe polerowanie. W zależności od stanu i twardości powłoki lakierniczej trzeba zastosować pasty z odpowiednią wielkością ścierniwa. Jeżeli ubytki nie naruszyły podkładu bazowego, poprzez przeszlifowanie powierzchni da się przywrócić karoserii pierwotny blask.

W niektórych przypadkach tańszym sposobem na odświeżenie karoserii będzie oklejenie go specjalną folią. W ten sposób możemy wzmocnić lub nawet zmienić kolor pojazdu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że folia jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie jest to trwały sposób odświeżenia powłoki lakierniczej.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jak dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego?

1 lutego 2021

Budując dom nie można zapomnieć o wybraniu systemu grzewczego. Jeśli budynek ma ograniczony dostęp do ogólnej sieci ciepłowniczej trzeba się zdecydować, czym i w czym będziemy ogrzewać dom. Wybierając odpowiedni…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady