Jak dobrać silnik krokowy do CNC? Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?
Wybór poszczególnych elementów do maszyn CNC jest bardzo ważny z uwagi na prawidłowość w ich działaniu. Wymiana części zawsze powinna być poprzedzona dokładnym sprawdzeniem, czy nowy element pasuje do maszyny. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku silnika krokowego, który musi być dopasowany w oparciu o kilka ważnych parametrów.
Dobór silnika krokowego – na co zwrócić uwagę?
Silnik krokowy to najważniejszy element maszyny CNC, od którego uzależnione jest jej działanie. Podczas wyboru silnika krokowego istotna jest jego rozdzielczość. Większa rozdzielczość oznacza dokładniejszy proces przeprowadzanej obróbki, co wpływa na otrzymywane elementy.
Silnik krokowy musi cechować się też dużą wydajnością, co przełoży się na czas użytkowania całej maszyny CNC. Poza tym kupując silnik, który był już wcześniej używany ważny jest jego stan.
To, w jakim stanie znajduje się silnik, wpływa na czas jego użytkowania i jakość prowadzonej obróbki. Szukając silnika krokowego, warto więc wiedzieć, jaki powinien on być i jakie wymagania musi spełniać, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Do czego potrzebny jest silnik krokowy?
Zadaniem silnika krokowego jest przemiana energii elektrycznej w energię mechaniczną. Są to silniki bezszczotkowe, dzięki temu ich żywotność jest dłuższa. Silniki krokowe znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku obrabiarek sterowanych numerycznie, ale też drukarki 3D, tokarki CNC, ploterów itp.
Zastosowanie takich silników jest bardzo szerokie, a więc mogą być one używane do wielu innych urządzeń. Ponadto silniki krokowe występują w różnych rozmiarach, dlatego wybór powinien opierać się także o wielkość.
Samodzielna budowa obrabiarek
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną konstrukcję maszyny służącej do obróbki, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Budowa własnej maszyny to znacznie tańsze rozwiązanie, ale wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Co więcej, trzeba zadbać też o odpowiednie części i narzędzia, które umożliwią nam zbudowanie własnego urządzenia.
W momencie, gdy takie urządzenie będziemy wykorzystywali na własne potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonstruować własną maszynę. Natomiast, jeśli urządzenie będzie stosowane do prac zarobkowych, należy postawić na wyspecjalizowane maszyny, które pozwolą na wykonywanie obróbki na bardzo wysokim poziomie. W tym przypadku liczy się jakość pracy, a także spełnienie wszystkich wymagań osób lub firm współpracujących.
Może spodobać Ci się również:
Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda pizza. To okrągłe ciasto z dodatkami zyskało sporą popularność na całym świecie. Mniej osób wie już, że nie jest to jedyna…
Czytaj więcej