poniedziałek, 13 maja 2024r.

Periodontolog – co leczy? Kto to jest?

nhia moua jQYofLnS0TI unsplash

Periodontologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, czyli tych tkanek, które otaczają zęby. Przyzębie jest odpowiedzialne za utrzymywanie zębów w zębodole, jak również chroni je przed zakażeniem. W jego skład wchodzi dziąsło, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego oraz ozębna. Periodontologia zajmuje się leczeniem różnorodnych chorób, które dotykają przyzębia. Do najczęstszych schorzeń, którymi zajmuje się ten specjalista, należy zaliczyć przede wszystkim paradontozę.

Czym jest paradontoza?

To infekcja, która atakuje dziąsło. Wywołują ją bakterie, które rozmnażają się, gdy dochodzi do nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, a także nieodpowiedniego szczotkowania zębów. Paradontoza prowadzi do stanu zapalnego i charakteryzuje się tym, że najczęściej mają z nią problem osoby około 40. roku życia. Choruje na nią około 10 procent ludzi na całym świecie. Prowadzi do nadwrażliwości, odsłaniania się szyjek zębowych, a ostatecznie do wypadania zębów. W związku z tym, gdy pojawią się pierwsze niepokojące symptomy, że w Twojej jamie ustnej dzieje się coś złego, natychmiast zgłoś się do stomatologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. 

Jakie są objawy paradontozy?

Do podstawowych symptomów należy zaliczyć przede wszystkim:

  • rozchwianie zębów,
  • silne krwawienie dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania,
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • nadwrażliwość na spożywanie zimnych i ciepłych produktów,
  • bolesność dziąseł.

Paradontoza – leczenie

Podczas wstępnej fazy następuje usunięcie kamienia nazębnego, który jest cechą charakterystyczną rozwijania się tej choroby. Natomiast w przypadku zaawansowanej paradontozy wymagane jest wdrożenie leczenia stanów zapalnych, a później terapii chirurgiczno-plastycznej. W Polsce jest wiele miejsc, w których można podjąć się leczenia dziąseł, aczkolwiek periodontologia Kraków posiada największą ilość specjalistów. 

Oprócz specjalistycznej opieki lekarskiej należy również zadbać w odpowiedni sposób o swoją jamę ustną w domu. Wobec tego trzeba pamiętać, aby podczas występowania tej choroby stosować wyłącznie pasty do zębów, które zawierają w swoim składzie substancje antybakteryjne oraz przeciwzapalne, ale również takie, które powodują wzmocnienie tkanki zębów. Wśród tych substancji można wymienić między innymi chlorheksydynę. Jest to środek o silnym działaniu bakteriobójczym.

Może spodobać Ci się również:

photo 1644675272883 0c4d582528d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Co daje czipowanie psa lub kota?

1 września 2023

Koty i psy pełnią bardzo znaczącą rolę w naszym życiu. Często stają się one prawdziwymi przyjaciółmi, z którymi można miło spędzić czas. Dlatego przywiązując się do pupili, nie chcielibyśmy, aby…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady