środa, 05 lutego 2025r.

Jakie są objawy najczęściej występujących poważnych chorób u psów? Czy można zapobiec niektórym chorobom?

photo 1616958095959 96bef7bbaa09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNXx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Choroby występujące u psów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Poza tym wiele z chorób wymaga specjalistycznego leczenia, a zwlekanie z podjęciem odpowiednich działań, może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Co ważne, zdarzają się także choroby, których nie da się wyleczyć i doprowadzają do śmierci psa. Na jakie poważne choroby, mogą zachorować psy, jakie są objawy i jak zapobiec takim sytuacjom?

Wścieklizna – jak rozpoznać tę chorobę i czy można jej zapobiec?

Wścieklizna to bardzo poważna choroba wirusowa przenoszona poprzez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia. Należy wiedzieć, że wścieklizna jest zagrożeniem nie tylko dla samych zwierząt, ale też ludzi. Wścieklizna objawy to symptomy, które można bez problemu rozpoznać, między innymi: ślinotok, nadpobudliwość, agresja, drgawki, brak apetytu, apatia, gorączka.

W ostatnim etapie choroby dochodzi do niedowładu kończyn, czy też problemów z przełykaniem. Jest to faza, w której pies umiera. Czy możliwe jest zapobiegnięcie tak poważnej chorobie?

Oczywiście, że tak! Najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym psa przed wścieklizną jest szczepienie. Pierwsze szczepienie trzeba wykonać w 3 miesiącu życia zwierzęcia. Następnie szczepienie na wściekliznę, należy powtarzać co 12 miesięcy. Ten rodzaj szczepienia jest niezbędny, ponieważ w przypadku pogryzienia przez psa właściciel, powinien pokazać ważne szczepienie.

Nosówka u psa – jakie są objawy tej choroby i jak można jej zapobiec?

Nosówka u psa to poważna choroba wymagająca leczenia. Jest to poważna choroba, która wywołuje szereg różnych objawów. Do zarażenia nosówką może dojść drogą kropelkową, drogą pokarmową oraz nawet podczas porodu.

Do objawów wskazujących na nosówkę, zalicza się:

  •  wydzielinę ropną z nosa, duszności, kaszel, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc (nosówka oddechowa)
  •  światłowstręt (nosówka oczna)
  •  biegunkę, odwodnienie, wychudzenie, wymioty (nosówka jelitowo-żołądkowa)
  •  zmniejszoną koordynację ruchową, tiki, problemy z utrzymaniem równowagi (nosówka nerwowa)
  •  zmiany skórne, zaczerwienienie (nosówka skórna)

Jak można zapobiec nosówce? Bardzo ważne jest tutaj szczepienie psów. Takie szczepienie, powinno zostać wykonane pomiędzy 6-8 tygodniem życia zwierzęcia.

Następnie dawkę trzeba powtórzyć 9-10 tygodniu, a ostania dawka zalecana jest w 12-15 tygodniu. Szczepienia psów powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami weterynarza i kalendarzem szczepień. Nie można zapominać również o dawkach przypominających, które mają tutaj również ogromne znaczenie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1532482531816 15d1d00f280acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NXx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Czipowanie psa – dlaczego warto zdecydować się na ten zabieg? Jakie zyskasz korzyści czipując psa?

1 czerwca 2024

Starasz się, jak najlepiej dbać o swojego psa. Poświęcasz mu dużo uwagi, ale czy zadbałeś o jeden ważny szczegół, jakim jest chipowanie? Wbrew pozorom czopowanie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady