środa, 05 lutego 2025r.

Zespół ogona końskiego – czym jest to schorzenie? Co przyczynia się do rozwoju tego problemu u psów?

photo 1616046592317 40ba44dded88cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Zespół końskiego ogona to bardzo poważne schorzenie występujące u psów. Problem ten związany jest ściśle z kręgosłupem. Psy, tak samo, jak i ludzie posiadają kręgosłup składający się z kręgów. Mogą, w związku z tym rozwijać się różne dyskopatie. Dowiedz się, czym dokładnie jest zespół końskiego borna i co przyczynia się do rozwoju tego problemu.

Zespół ogona końskiego u psa – czym jest?

Chociaż nazwa ta może być mało znana wśród opiekunów psów, to zespół końskiego ogona dotyczy wielu ras. Problem ten najczęściej pojawia się u większych czworonogów, jednak do końca nie jest to regułą. Zespół ogona końskiego to problem zlokalizowany w odcinku końcowym kręgosłupa – pomiędzy kręgiem lędźwiowym i kością krzyżową.

Schorzenie to dosyć często występuje o psów różnych ras. Intensywny wysiłek i przeciążenie tej części kręgosłupa zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu ogona końskiego. W wyniku nieprawidłowości związanych z ruchem stawu lędźwiowo-krzyżowego może dojść do niewielkich urazów – mikrourazów. Przyczynia się to do powstawania zmian i w konsekwencji ucisku na nerwy, powodując ból. Pogłębianie się tego problemu powoduje coraz większe problemy z poruszaniem się zwierzęcia.

Leczenie zespołu końskiego ogona u psa

Leczenie zespołu końskiego ogona u psa może obejmować leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Tak naprawdę to, jakie dokładnie leczenie zostanie zastosowane, zależy przede wszystkim od stanu zwierzęcia i stopnia zaawansowania choroby. Weterynarz po przeprowadzeniu badań i sprawdzeniu stanu zdrowia podejmuje decyzję o wdrożeniu konkretnego leczenia.

Podczas leczenia farmakologicznego stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podawanie leków przeciwbólowych jest tutaj bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pies nie czuje dolegliwości bólowych. Niezbędne jest również ograniczenie aktywności fizycznej czworonoga. Nie zawsze jednak, da się wyleczyć zespół końskiego ogona za pomocą leków.

W takich sytuacjach niezbędne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. W tym przypadku usuwane są fragmenty kości, które uciskają na nerwy. Jest to bardziej inwazyjna metoda leczenia końskiego ogona, jednak w niektórych sytuacjach jest to konieczne. Bardzo ważne jest, aby w momencie wystąpienia nieprawidłowości jak najszybciej udać się do weterynarza. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, z jak poważnym schorzeniem zmaga się pies i jakie są szanse na jego wyleczenie.

Twój pies ma zespół końskiego ogona? Jakiego weterynarza, powinieneś wybrać?

Wiele schorzeń występujących u psów wymaga wdrożenia właściwego leczenia. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie dobrego zdrowia czworonoga oraz samopoczucia. Aby uzyskać specjalistyczną pomoc, bardzo ważny jest wybór profesjonalnego gabinetu weterynaryjnego.

Doświadczony weterynarz to podstawa, jeżeli chodzi o wysoką skuteczność leczenia. Wybierając gabinet weterynaryjny, zwróć szczególną uwagę na podejście specjalisty do zwierząt i ich opiekunów, ale też wyposażenie gabinetu. Niezbędne jest także sprawdzenie, jakie dokładnie usługi oferuje weterynarz.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 12

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym

1 sierpnia 2021

Fotowoltaika to technologia, która pomoże twojemu gospodarstwu domowemu. Zrobi to zarówno pod względem oszczędzania pieniędzy (to inwestycja na długie lata!), jak i w kwestii dbania o środowisko. W Celtar zrobimy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady