sobota, 23 listopada 2024r.

Wiosenne oświetlenie Twojego ogrodu – na co zwrócić uwagę

Wiosenne oświetlenie Twojego ogrodu – na co zwrócić uwagę

Coraz cieplejsze wieczory zachęcają nas do tego, by z jeszcze większym zaangażowaniem planować ogrodowe aranżacje. Niebawem, gdy temperatura nieco wzrośnie, wieczory spędzać będziemy m.in. w ogrodach, delektując się ich pięknem i starannie zaplanowanym wystrojem. Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów ogrodu – na co zwrócić więc uwagę, chcąc o nie odpowiednio zadbać?

 

Wiosna, ach to ty!

 

Kto z nas nie lubi ciepłych, spędzanych w ogrodzie wieczorów, gdzie przestrzeń rozświetla miękkie światło? Niezwykły nastrój, jaki pozwala zbudować umiejętnie dobrane oświetlenie ogrodowe, jest nie do przecenienia. Warto pomyśleć o nim już wiosną, zanim na dobre rozsiądziemy się w ogrodowych altanach i na tarasach. Wiosna to także dobry moment na uporządkowanie przestrzeni wokół domu – sezonowe porządki pozwolą nam uporać się z bałaganem po zimie i wybrać te części ogrodu, na których wyeksponowaniu nam zależy.

 

Przemyślane aranżacje

 

Warto mieć na uwadze fakt, że w wielu przypadkach oświetlenie, w jakie wyposażymy ogród, podpięte bywa do funkcjonującej w budynku instalacji. Jeśli więc dopiero projektujemy ogród, który otoczy nasz dom, dobrym pomysłem będzie zadbać kwestie związane z oświetleniem jeszcze na etapie konsultacji z architektem. W przeciwnym razie musimy liczyć się np. z rozkopami i innego typu pracami, których celem będzie montaż instalacji elektrycznej i umiejętne zamaskowanie przewodów. Inaczej rzecz  wygląda, gdy zdecydujemy się na lampki LED umieszczane w rabatach i klombach lub zasilane bateriami łańcuchy światełek, które rozmieścimy np. na gałęziach drzew – tu mamy szerokie spektrum możliwości i bogactwo wyboru produktów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym zadbamy o oświetlenie ogrodu w zgodzie z własnymi preferencjami.

 

Magiczne altany i niezwykłe zakątki ogrodu

 

Niezależnie od tego, czy przestrzeń Twojego ogrodu jest minimalistyczna, czy wielka, warto zastanowić się, które elementy warto w niej podkreślić. Może będzie to altana, którą chcemy przygotować na pierwsze rodzinne spotkanie przy grillu? A może romantyczna pergola, na której kwiaty i nastrojowe lampki stworzą zgrany duet? Ciekawym miejscem, w którym światło doskonale łączy się z naturą jest np. wyposażone w atrakcyjne oświetlenie oczko wodne lub prowadząca do drzwi wejściowych alejka. Za pomocą zewnętrznego oświetlenia w praktyczny sposób podświetlimy podjazd, a dekoracyjny skalniak lub zaaranżowana w ciekawy sposób skarpa zyskają magiczny charakter.

 

Chcąc zadbać o wiosenne oświetlenie ogrodu, warto zwrócić także uwagę na kilka praktycznych kwestii. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wybierać rozwiązania przeznaczone do użytku zewnętrznego – tego typu produkty są przystosowane do pracy np. podczas deszczu. Nie straszne im również ostatnie przymrozki, jakie czasem mogą zawitać do naszego ogrodu wczesną wiosną. Planując oświetlenie tarasu, ogrodu czy patio, postarajmy się wybierać rozwiązania bezprzewodowe – pozwoli to zminimalizować np. ryzyko potknięcia się o leżący na ziemi kabel. Prawidłowe oświetlenie ogrodu będzie pomocne nie tylko dla właścicieli domu, ale także odwiedzających nas gości. Warto pomyśleć o nim już teraz, zanim pojawi się okazja na pierwsze w tym roku garden party!

 

Może spodobać Ci się również:

Kiedy siać nawozy azotowe wiosną? Nawożenie - terminy

Kiedy siać nawozy azotowe wiosną? Nawożenie – terminy

4 maja 2020

Azot stanowi jeden z głównych składników pokarmowych roślin uprawnych. W ten sposób powstaje prosta zależność – im więcej dostarczymy go z zewnątrz, tym większe plony otrzymamy. Podczas używania nawozów azotowych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady