Czy opakowania tekturowe są przyjazne dla środowiska? Rodzaje tektury a biodegradowalność
Coraz więcej osób stara się dbać o środowisko w codziennym życiu. Na rosnącą świadomość społeczeństwa odpowiadają firmy, ich działalność staje się bardziej ekologiczna. Jednym z obszarów, na który zwracają uwagę zarówno konsumenci, jak i producenci są opakowania. Obserwujemy odchodzenie od plastiku na rzecz tektury. Tu pojawia się pytanie, jak tektura, a w szczególności pudełka, opakowania z tego materiału wpływają na środowisko?
Czym w ogóle jest tektura?
Przed odpowiedzią na pytanie, czy tektura jest przyjazna dla środowiska, warto określić, czym różni się ona od zwykłego papieru. Przede wszystkim jest inaczej wykonana. Składa się z co najmniej 2 sklejonych warstw masy papierniczej. Wyróżniamy jej 2 rodzaje — litą oraz falistą. W przypadku opakowań najczęściej spotykamy się z drugim rodzajem tektury. Można ją łatwo rozpoznać po dwóch cechach szczególnych:
-
Jest grubsza od kartonu (zwykle ma od 1 do 4 mm).
-
Po jej rozcięciu zwykle widać 2 warstwy papieru rozdzielone warstwą falistą.
Natomiast wszystkie grubsze opakowania kartonowe np. po kosmetykach, kaszy, chusteczkach higienicznych nie są tekturą. Z czego są wykonane? Najczęściej z kartonu, który jest po prostu grubszym papierem.
Jak wygląda cykl „życia tektury”?
Do stworzenia tektury używa się masy papierniczej. A do jej przygotowania wykorzystuje się w dużym stopniu makulaturę. Dzięki temu powstaje w znacznej części z materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie po zużyciu może zostać poddana ponownemu przetworzeniu i wykorzystana np. do stworzenia kolejnych opakowań. Dzięki temu zyskuje kolejne życie.
Natomiast nawet jeśli tektura nie zostanie wykorzystana ponownie, to warto zaznaczyć, że jest materiałem biodegradowalnym. Oznacza to, że ulega rozkładowi biologicznemu, dzięki czemu jej wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy niż np. w przypadku opakowań plastikowych, które rozkładają się setki lat.
Dlaczego warto wybrać tekturę?
Jest to materiał przyjazny dla środowiska. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto się nim zainteresować. Stanowi on świetne zabezpieczenie produktów podczas wysyłki. Jest to materiał bardzo uniwersalny — może być wypełniaczem, może zostać użyty do osłonięcia produktów przed obiciem, czy też zarysowaniem. Ponadto pozwala w łatwy sposób organizować ułożenie produktów w paczkach. Świetnie nadaje się do pakowania żywności. Przechowywanie w tekturze owoców sprawia, że dłużej zachowują świeżość (w porównaniu do opakowań plastikowych). A przy tych wszystkich korzyściach opakowania z tego materiału są tańsze niż plastikowe.
Może spodobać Ci się również:
Palmy doniczkowe i ozdobne są doskonałym sposobem na wprowadzenie egzotycznego klimatu do naszych domów, tarasów lub ogrodów. Jednak wybór odpowiedniej sztucznej palmy może być trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych…
Czytaj więcej