Co jedzą szynszyle? Przysmaki, które pokocha każdy szynszyl
Szynszyla to urocze zwierzątko domowe, ale wybierając takiego puchatego pupila do naszego domu nie często zwracamy uwagę na jego pochodzenie. A to właśnie ono jest kluczowe przy doborze odpowiedniego posiłku dla urokliwego gryzonia.
Naturalne środowisko bytowania szynszyli to górskie tereny skaliste w Ameryce Południowej. Zwięrzęta wywodzące się z Andów przyzwyczajone są ewolucyjnie do ubogiego, w składniki odżywcze, pożywienia.
Czym karmić szynszyle?
W górach zwierzaki żywią się siankiem oraz ziołami albo podgryzają gałązki. Taka dieta zapewnia im odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych, a także wpływa na zdrowe uzębienie. Poszukując idealnej mieszanki dla naszego domowego przyjaciela powinniśmy zwrócić uwagę na jej składniki.
Jak się okazuje, szynszyle nie są bardzo wymagającymi zwierzętami, jeśli chodzi o dietę. Wystarczy znać kilka zasad, aby dobrać najlepsze przysmaki dla naszego maleństwa.
Najlepszy pokarm dla szynszyla
W poszukiwaniu idealnego pokarmu dla gryzonia warto poszukiwać takiego, który w swoim składzie zawiera mieszankę ziół. Szynszyle uwielbiają sianko, ale do ich diety należy dorzucić zioła. Można suszyć je samemu lub zdecydować się na wybór mieszanki ziołowej dedykowanej tym zwierzakom.
Wartości odżywcze ziół
Zioła są bogate w składniki mineralne i witaminy. Jedne wzmacjanią odporność zwierzaka, inne działają pozytywnie na jego układ trawienny. Które wybierać jako pożywienie dla gryzoni?
Pokrzywa, ziele mniszka lekarskiego, krwawnik, babka, rumianek, mięta pieprzowa, kora wierzby czy liść brzozy brodawkowatej mogą znajdować się w diecie szynszyla. Ten ostatni działa wzmacniająco na włosy, za to kora wierzby wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe.
Zastanawiając się nad idealnym pokarmem, warto zapamiętać, czego nie powinniśmy podawać naszym pupilom.
Czym nie karmić szynszyli?
Wybierając karmę dla szynszyla powinniśmy zwracać uwagę na mieszanki bez dodatku warzyw czy owoców. Takie składniki pojawiają się często w pożywieniu dla świnek morskich, chomików i innych gryzoni i dlatego, za każdym razem przed zakupem odpowiedniego posiłku – warto czytać dokładnie skład karmy. Cukrowe dodatki niekoniecznie są wskazane w diecie dla szynszyli.
Dlaczego? Ma to związek z pochodzeniem zwierzaków, które ewolucyjnie nie są przyzwyczajone do dużej ilości wody i cukrów w pożywieniu. W wysoko usytuowanych, skalistych terenach górskich nie występują warzywa ani owoce, dlatego nasze gryzonie nie powinny być nimi odżywiane.
Może spodobać Ci się również:
Prowadzenie sklepu internetowego to obecnie bardzo popularna forma zakładania własnych firm w naszym kraju. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem i kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika w…
Czytaj więcej