Co można robić na frezarce CNC? Czy każda frezarka może być przeznaczona do wszystkich materiałów?
Frezowanie to obróbka znana nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również w warsztatach lub innych podobnych miejscach. Ten sposób obróbki daje ogromne możliwości podczas produkcji różnych elementów, których otrzymanie bez frezarki byłoby niemożliwe. Do czego dokładnie możemy wykorzystać frezarkę i dlaczego jest to tak popularne urządzenie?
W jakich celach wykorzystuje się frezarkę CNC?
Aby wiedzieć, do czego można użyć frezarkę, należy poznać zasadę jej działania. Obróbka wykonywana na frezarce polega na skrawaniu materiałów. Dzięki temu otrzymujemy wiele części niezbędnych do produkcji różnych maszyn.
Wyprodukowane części można przeznaczyć do urządzeń wykorzystywanych w medycynie, motoryzacji oraz wielu innych dziedzinach. Obróbka za pomocą skrawania daje duże możliwości w produkcji skomplikowanych urządzeń.
Do tego rodzaju obróbki stosuje się różnorodne materiały, w tym również metal. Jeśli jednak chcemy maszynę, która da nam dużo więcej możliwości najlepszym rozwiązaniem, będzie wiertarko frezarka. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także miejsce, które możemy wtedy inaczej zagospodarować.
Czy rodzaj frezarki ma wpływ na otrzymywane elementy?
Frezarki to maszyny, które można podzielić na dwa rodzaje: frezarka górnowrzecionowa oraz frezarka dolnowrzecionowa. Każde z tych urządzeń charakteryzuje się innym sposobem frezowania. W przypadku frezarki górnowrzecionowej mamy do czynienia z frezowaniem wewnętrznym i zewnętrznym.
Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy obsługujemy frezarkę dolnowrzecionową, ponieważ wtedy wrzeciono znajduje się nad stołem. Tego typu urządzenia używane są najczęściej w zakładach zajmujących się produkcją mebli, co oznacza, że nie są one mniej popularne od frezarek górnowrzecionowych.
Jakie materiały można poddawać obróbce skrawania?
Zanim przystąpimy do frezowania, należy wiedzieć, jakie materiały możemy poddać obróbce oraz jakie kryteria powinno spełniać konkretne tworzywo, które wykorzystamy do obróbki. Jednym z materiałów, który jest znany i może być poddany obróbce to metal. Poza tym do tego celu można wykorzystać także szkło, drewno, a nawet tworzywa sztuczne.
Nie są to oczywiście wszystkie materiały, a jedynie niektóre z nich. Z tego powodu warto pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą obróbki poszczególnych materiałów, powinniśmy podejmować na podstawie parametrów tworzywa, które będzie przeznaczone do obróbki.
Może spodobać Ci się również:
Uszczerbki, zarysowania karoserii oraz inne defekty karoserii mogą znacznie zaburzyć jej wygląd i estetykę. Jednak przeprowadzenie ponownego procesu lakierowania samochodu może wiązać się z wysokimi kosztami, na które niektórzy kierowcy…
Czytaj więcej