Palenie i zła dieta przyczynami paradontozy
Niestety, ale wielu osobom daleko do zdrowego trybu życia. Palenie wyrobów tytoniowych i zła dieta mają wpływ na cały organizm, w tym na stan jamy ustnej. Jednym z największych problemów jest często pojawiająca się paradontoza.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to zapalenie przyzębia. Warto wiedzieć, że jest to drugie najczęściej występujące schorzenie jamy ustnej, zaraz po próchnicy. Przyczyny jej występowania to przede wszystkim palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz zła dieta. Powodem jest także niewystarczająca higiena jamy ustnej. Pozostające na zębach resztki pożywienia szybko przekształcają się w kamień nazębny, który jest idealnym środowiskiem dla bakterii, będących powodem wielu chorób. Skutki mogą być opłakane: najczęściej jest to stan zapalny, odsłanianie się korzeni zębów, a na koniec niszczejące struktury utrzymujące zęby w zębodole.
Objawy paradontozy
Pierwszym i najczęstszym objawem paradontozy są zaczerwienione dziąsła, niestety ignorowane przez wiele osób. Później następuje krwawienie z dziąseł oraz zbytnia wrażliwość zębów na temperaturę. Nie należy bagatelizować tych objawów; trzeba udać się na wizytę do stomatologa. Kiedy zdecydujemy się na taką wizytę za późno, zamiast pomocy stomatologa konieczna będzie pomoc periodontologa.
Palenie papierosów a paradontoza
Jedną z głównych przyczyn paradontozy jest palenie wyrobów tytoniowych. Znajdujące się na powierzchni zębów bakterie powodują stany zapalne, a te prowadzą do niszczenia tkanek wokół zębów. Obecne w papierosach substancje szkodliwe jeszcze bardziej przyspieszają rozwój tych bakterii. Dodatkowo nikotyna odpowiedzialna jest za zmniejszenie gęstości kości, ograniczenie wchłanialności wapnia oraz utratę witaminy C z organizmu. Wszystko to ma negatywny wpływ na stan zębów.
Leczenie paradontozy
To, jakie leczenie zostanie zastosowane, zależy od stopnia rozwoju paradontozy. We wczesnej fazie wystarczy usunąć dokładnie złogi oraz zabezpieczyć zęby przed nadwrażliwością i powstawaniem nowego osadu. Konieczne może być także usunięcie szkodliwej flory bakteryjnej. Wszystko po to, aby możliwe było powstanie nowego przyczepu dziąsłowego. Na szczęście jeszcze w pierwszej fazie choroby nie zawsze potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Niestety, jeśli jednak rozwój paradontozy będzie już zaawansowany, leczenie nie obędzie się bez inwazyjnych zabiegów z zakresu periodontologii. Wtedy warto szukać zaufanego i cenionego specjalisty z dużego miasta, jakim jest np. Kraków.
Może spodobać Ci się również:
Pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i samopoczucia. Jednym z zaawansowanych zabiegów poprawiających kondycję skóry jest medyczny peeling kwasowy. To nowoczesne podejście do usuwania martwego naskórka,…
Czytaj więcej