piątek, 19 kwietnia 2024r.

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

Uzyskanie szczelności na połączeniu węża gumowego z rurą metalową, ewentualnie tam, gdzie łączą się ze sobą dwie rury metalowe, nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia. Warunkiem jest bardzo mocne przytrzymanie takiego miejsca, do czego najczęściej wykorzystywany jest cybant. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy, jakie są ich rodzaje, i w jaki sposób należy je montować.

Dostępne rodzaje

Na początku zorientujmy się, jakie są dostępne na rynku rodzaje cybantów. Znajdziemy ich bowiem kilka rodzajów i każdy nadaje się do konkretnego zastosowania. W sklepach są przede wszystkim niewielkie stalowe obejmy, które nadają się do uszczelniania węży gumowych na wystającym metalowym bądź plastikowym króćcu. Oprócz nich, cybantem zwana jest także obejma do rur, która ma nieco inną konstrukcję i stosowana jest przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest uszczelnienie połączenia dwóch króćców metalowych.

Miejsce wykorzystania

Pierwszy typ doskonale sprawdzi się np. w samochodzie, gdzie istnieje bardzo wiele połączeń typu wąż gumowy – króciec stalowy. Są to między innymi przewody układu chłodniczego, przytwierdzone z jednej strony do silnika, a z drugiej do chłodnicy lub nagrzewnicy. Obejma do rur stalowych również może być wykorzystywana w motoryzacji, na przykład w układzie wydechowym. Wtedy za jej pomocą możliwe jest szczelne połączenie ze sobą kolejnych elementów wydechu, np. tłumik z rurą metalową. Natomiast cybant kwadratowy ma zupełnie inne zastosowanie, może być wykorzystany np. do złączenia ze sobą dwóch słupków ogrodzeniowych.

Sposób działania

Działanie cybantu różni się w zależności od jego rodzaju. Typ pierwszy, służący do uszczelniania zakończeń węży gumowych, zaciska się poprzez zamknięcie zatrzaskowego połączenia (wersje jednorazowe) lub też poprzez skręcanie śruby na klucz 7mm lub płaski śrubokręt. Obejma do rur ma nieco inną zasadę działania. Tu trzeba nałożyć na siebie dwie części, a następnie skręcić je nakrętkami. Ich rozmiar zależy od wielkości samej obejmy. Bardzo podobnie działa cybant kabłąkowy, który również skręca się za pomocą dwóch śrub.

Usuwanie starych obejm

Pewnym problemem może być usuwanie bardzo starych cybantów, które zdążyły już skorodować. Jeśli chodzi o zacisk do rur metalowych, to kłopot jest nieco mniejszy. Duże nakrętki zwiększają szansę na to, że nie dojdzie do zerwania gwintu. Gdyby jednak do tego doszło, wystarczy po prostu zacisk ostrożnie przeciąć, np. szlifierką kątową. Jeżeli korozji uległa opaska na rurę gumową, można zrobić dokładnie to samo, trzeba jednak zachować maksymalną uwagę. Jeden zły ruch i gumowy wąż zostanie rozcięty. Najlepiej w takiej sytuacji zeszlifować samą śrubą mocującą, ponieważ jest ona najbardziej oddalona od rury. Spowoduje to zmniejszenie naprężenia i poluzowanie cybantu, który później wystarczy rozciąć kombinerkami.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519167758481 83f550bb49b3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOXx8YnVzaW5lc3MlMjBob3RlbHxlbnwxfDB8fHwxNjYxMjc5ODg3ixlibrb 1.2.1q80w1080

Korzyści z pobytu w hotelu z restauracją na miejscu

1 listopada 2022

Kiedy chcemy zarezerwować nocleg w innym mieście, prawdopodobnie patrzymy na różne udogodnienia oferowane przez wybrany hotel. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy dostępu do Wi-Fi w pokoju, siłownia, w której można…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady