Co to jest frezowanie? Wszystko, co warto wiedzieć
Najczęściej całkowicie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na co dzień otaczamy się frezowanymi przedmiotami. Faktem jest, że frezowanie to bardzo popularny element obrabiania wszelkiego rodzaju powierzchni, tworzenia kanalików i rowków. Tej praktyce poddawane są przeróżne materiały, dlatego frezowanie stało się popularną metodą, wykorzystywaną w budownictwie i meblarstwie.
Na czym polega frezowanie?
To jedna z metod obróbki poprzez skrawanie. Z jego pomocą można nadać pożądany kształt metalom, drewnie, tworzywom sztucznym. W tym celu stosuje się frez (wieloostrzowe narzędzie) w połączeniu z obrabiarką, najczęściej nazywaną frezarką. Obróbka opiera się na ruchu obrotowym, który wykonuje frez oraz ruchom posuwistym. Tutaj można wyróżnić zarówno metodę ręczną, jak i zautomatyzowaną. Frezarki można podzielić na kilka kategorii. Pod względem budowy występują frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Można je także kategoryzować na podstawie usytuowania samych wrzecion — frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe.
Zęby frezarki mogą zagłębić się w opracowywany materiał dzięki ruchom obrotowym. Dokładnie w tym samym czasie obrabiana powierzchnia lub przedmiot wykonują ruch posuwowy, co pozwala zebrać nagromadzone wokół wióry. Cała praca przebiega gładko i nie wymaga użycia siły. Frezowanie można wykonać zarówno na powierzchniach płaskich, jak i elementach kształtowych. Dzięki zastosowaniu wieloostrzowego frezu, bez trudu można nadać obrabianym przedmiotom pożądane kształty.
Rodzaje frezowania
Sposoby frezowania różnią się od siebie i są stosowane w zależności od oczekiwanych rezultatów lub obrabianych materiałów. Techniki można podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy — walcowe oraz kształtowe.
Można je także kategoryzować ze względu na sposób poruszania się ostrzy, które mogą pracować współbieżnie lub przeciwbieżnie. Pierwszy rodzaj polega na tym, że przedmiot poddawany frezowaniu jak i ostrze, poruszają się w tym samym kierunku. Pierwszy ruch frezarki generuje gruby wiór. O drugiej metodzie mówimy wtedy, kiedy wskazane elementy poruszają się w przeciwnych kierunkach. Wtedy pierwszy wiór jest wyjątkowo cienki.
Jak wybrać odpowiednią frezarkę?
Decyzja powinna zostać podyktowana przede wszystkim tym, jakie przedmioty planujemy obrabiać. Pod takim kątem należy dobrać frezarkę o odpowiednich parametrach. Szczególną uwagę warto zwrócić na dostępne miejsce, na którym spocznie samo urządzenie oraz rodzaj i moc zastosowanego silnika.
Istotne są także maksymalne obroty wrzeciona i dokładność wykonanego frezu. Nie sposób też pominąć kwestii gwarancji urządzenia oraz możliwości jego mocowania.
Może spodobać Ci się również:
Noszenie zatyczek do uszu ma na celu ochronę słuchu przed głośnym hałasem. Jest to bardzo skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Jeżeli jednak jeszcze nie miałeś okazji nosić stoperów do uszu, możesz…
Czytaj więcej