poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Otwarcie sezonu motocyklowego – jak przygotować do niego swój jednoślad

Otwarcie sezonu motocyklowego - jak przygotować do niego swój jednoślad

Otwarcie sezonu motocyklowego tuż tuż, dlatego każdy właściciel jednośladu przed rozpoczęciem pierwszej wycieczki obowiązkowo musi przygotować swój pojazd po miesiącach garażowania. Jest to jeden z najważniejszych etapów rozpoczęcia sezonu, dzięki któremu nasze podróże będą komfortowe i co najważniejsze bezpieczne. Poniżej przedstawione są elementy przygotowani, których absolutnie nie możemy ominąć.

 

Dokładne umycie całego pojazdu

 

Jeżeli nasz motocykl nie był garażowany oraz nie był przykryty specjalnym pokrowcem, wtedy niezbędne może okazać się jego dokładne umycie. Pierwsze mycie możemy zrealizować w myjni samochodowej lub w większości przypadków samodzielnie. Do samodzielnego umycia motocykla najlepiej nada się myjka wysokociśnieniowa z różnymi końcówkami, dzięki której będziemy w stanie trafić strumieniem wody do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Warto jednak zaopatrzyć się w myjkę z regulowanym ciśnieniem wody, gdyż przypadkiem możemy uszkodzić pewne elementy – linki gazu bądź linki sprzęgła. 

 

Ciśnienie w oponach i funkcjonalność układu hamulcowego 

 

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest jednym z najważniejszych czynników, które warunkują bezpieczeństwo jazdy. Dlatego bardzo istotne jest, by oprócz dopompowania opon do pożądanego ciśnienia, sprawdzić również stan ogumienia, czyli stan bieżnika. Sprawdźmy, czy nie ma żadnych małych pęknięć, które mogą spowodować nierówny bieg opon. Oprócz samych opon warto zwrócić uwagę na stan układu hamulcowego. Najważniejszym elementem układu hamulcowego są klocki hamulcowe. Dlatego bardzo istotne jest, by sprawdzić ich stan oraz w razie wątpliwości poddać je wymianie. Starte i wyeksploatowane klocki hamulcowe znacznie zmniejszają efektywność hamowania, a co za tym idzie bezpieczeństwo jazdy.

 

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych

 

Kolejnym niezbędnym elementem przygotowania motocyklu na rozpoczęcie sezonu jest uzupełnienie wszelkich płynów eksploatacyjnych. W pierwszej kolejności niezbędna jest wymiana oleju silnikowego oraz filtru, którego możemy dokonać samodzielnie lub zlecić to podczas wizyty w warsztacie, który przy okazji dokona całościowego przeglądu jednośladu. Oprócz płynu silnikowego musimy wymienić również płyn hamulcowy, który odpowiada za skuteczność całego układu hamulcowego. Na sam koniec warto wybrać się na stację benzynową w celu uzupełnienia stanu paliwa w motocyklu.

 

Sprawdźmy akumulator

 

Ostatnią, lecz nie mniej ważną częścią przygotowania motocyklu do sezonu jest kontrola stanu akumulatora. Przed pierwszymi jazdami warto akumulator wyciągnąć z pojazdu oraz systematycznie doładowywać. Poprawnie działający akumulator powinien mieć napięcie minimalne na poziomie 12.5V. Odpowiednie zadbanie o stan naładowania akumulatora zminimalizuje ryzyko przykrych niespodzianek podczas długich, kilkudniowych wycieczek. 

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1530293902459 fb26ee1c53e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0N3x8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zdrowe mleczaki u dziecka – dlaczego warto o nie intensywnie dbać?

1 września 2022

Dzieci większość zębów mlecznych tracą już we wczesnym dzieciństwie. Nie mniej dbanie o nie jest kluczowe dla zdrowia wyrastających potem stałych zębów. Często zdarza się, że poza odpowiednimi zabiegami higienicznymi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady