sobota, 21 grudnia 2024r.

Czy można sądownie domagać się wypłaty wynagrodzenia od niemieckiego pracodawcy? Co możesz zrobić, gdy nie otrzymasz swojego wynagrodzenia?

photo 1467664631004 58beab1ece0dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5MHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Brak wypłaty wynagrodzenia to jeden z problemów, jeżeli chodzi o nieuczciwość pracodawców. Zdarza się, że pracownik nie otrzyma w ogóle wynagrodzenia lub będzie ono niepełne. W każdej z tych sytuacji pracownik ma prawo żądać wypłaty należnego mu wynagrodzenia. Czy sądowne domaganie się wypłaty jest możliwe i jakie jeszcze możliwości ma pracownik?

Nie otrzymałeś wynagrodzenia, a poprzednie próby otrzymania pieniędzy nie przyniosły skutku? Wejdź na drogę sądową

Skierowanie sprawy do sądu następuje w momencie, gdy niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia pomimo wcześniejszych prób wyegzekwowania pieniędzy. Mowa tutaj o pisemnym wezwaniu do zapłaty. Masz pełne prawo do tego, aby walczyć o swoje wynagrodzenie.

Dla ułatwienia warto skorzystać z pomocy prawnika, który pokieruje Cię i pomoże przygotować stosowne pisma. Ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów potwierdzających wysokość należnego wynagrodzenia oraz okoliczności opóźnienia w jego wypłacie.

Sąd dokładnie przeanalizuje sytuację i w przypadku zalegania przez pracodawcę z wypłatą wyda wyrok, nakazujący uregulowanie należności. Prawo stoi tutaj po Twojej stronie, a więc wyrok sądu z pewnością będzie dla Ciebie zadowalający i w końcu odzyskasz zaległe wynagrodzenie, jeżeli roszczenia były uzasadnione.

Co poprzedza skierowanie sprawy do sądu?

Czasem opóźnienie w wypłacie może być krótkie i wynika z niewielkich problemów firmy. W takiej sytuacji zazwyczaj nie podejmujemy działań, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone. Jeśli jednak pracodawca zwleka z wypłatą pieniędzy przez dłuższy czas, nie możesz stać obojętnie i musisz podjąć odpowiednie działania.

Masz tutaj możliwość:

  • Odmówienia wykonywania pracy
  • Pisemnego wezwania do zapłaty wynagrodzenia, określając konkretny termin na zapłatę
  • Żądania odsetek
  • Żądania rekompensaty za zwlekanie z wypłatą
  • Możesz także złożyć wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, co musi być poprzedzone bezskutecznym pisemnym wezwaniem do zapłaty.

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia? Pamiętaj o przestrzeganiu terminów

Przestrzeganie określonych terminów to niezwykle ważny aspekt, jeżeli chodzi o niewypłacone wynagrodzenie z Niemiec. Jeśli pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia, nie powinieneś zwlekać z podjęciem stosownych działań. Termin pozwalający na pisemnie upomnienie pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia, najczęściej określony jest w umowie o pracę bądź zbiorowym układzie pracy.

Niestety upłynięcie tego terminu i brak działań ze strony pracownika wiąże się zazwyczaj z utratą swoich pieniędzy. Są jednak tu pewne wyjątki i jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie rezygnuj, skontaktuj się z prawnikiem.

Może spodobać Ci się również:

Jaki biznes można prowadzić w domu? Jakie działania można wykonywać zdalnie?

Jaki biznes można prowadzić w domu? Jakie działania można wykonywać zdalnie?

25 czerwca 2019

Zdecydowana większość osób planujących założyć własną firmę zastanawia się, jaki biznes można prowadzić w domu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak dużo obecnie jest możliwości na prowadzenie firmy bez wychodzenia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady