Fala uderzeniowa – co to jest? Kiedy wykonuje się ten zabieg?
Fala uderzeniowa to stosunkowo nowy zabieg w fizjoterapii. Polega na wykorzystaniu mechanicznej fali o niewielkiej częstotliwości w miejscu występowania bólu. Szybko przynosi ulgę i zbiera pozytywne opinie wśród pacjentów. Jak wygląda zabieg i kto powinien z fali uderzeniowej skorzystać?
Fala uderzeniowa jest bezpieczna i nieinwazyjna
Zabieg wykonuje się najczęściej w cyklach i trwa kilka minut. Fizjoterapeuta dobiera parametry fali – jej częstotliwość czy głębokość oddziaływania, a następnie przykłada specjalną głowicę do miejsca objętego bólem. Pacjenci mogą wówczas odczuwać delikatne uderzenia, ale nie powoduje to wielkiego dyskomfortu.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg fali uderzeniowej w Warszawie jest bezpieczny i nie generuje skutków ubocznych. Chorzy szybko odczuwają ulgę i wracają do pełnej sprawności. Niezwykle rzadko miejsce na skórze, które poddawane było działaniu fali, zaczerwienia się lub zaczyna pobolewać. Wtedy wystarczy przyłożyć zimny okład.
Fala uderzeniowa – dla kogo?
Z zabiegu mogą skorzystać osoby skarżące się na dolegliwości bólowe stawu barkowego, stawu łokciowego, ścięgna Achillesa, zmiany zwyrodnieniowe stawów u rąk, osoby zmagające się z zapaleniem rzepki kolanowej, bólem kręgosłupa czy ostrogą piętową. Przed zabiegiem specjalista przeprowadza dokładny wywiad, często też – by ustalić dokładne miejsce oddziaływania fali – przeprowadza wcześniej USG.
Mimo bezpieczeństwa zabiegu, powinny z niego zrezygnować kobiety w ciąży, osoby z chorobami nowotworowymi w miejscu stosowania fali, pacjenci z zaburzeniem krzepliwości krwi czy z rozrusznikiem serca. Ostrożność powinno się zachować również po przebytym niedawno zawale, jeśli zmagamy się z ciężką infekcją, mamy metalowe implanty, zaawansowaną osteoporozę lub hemofilię.
Fala uderzeniowa – co jeszcze warto wiedzieć?
Fala uderzeniowa to coraz popularniejszy zabieg. Jej zastosowanie wciąż się poszerza, zwłaszcza jeśli chodzi o kontuzje i medycynę sportową. Niekiedy pozwala uchronić pacjentów przed zabiegami lub operacjami, które nie dość, że są inwazyjne, to dodatkowo wykluczają pacjentów ze sprawnego funkcjonowania czasem na długie tygodnie.
Do zalet fali uderzeniowej, poza bezpieczeństwem i szybką ulgą, zaliczamy też działanie relaksacyjne (zmniejsza napięcie mięśni), poprawę mikrokrążenia, zwiększenie gęstości tkanki łącznej i produkcji kolagenu. W niektórych przypadkach fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, pomagając walczyć z cellulitem czy wygładzając blizny. Do zabiegu nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Nie jest on również drogi, często koszt zamyka się w 50 zł.
Może spodobać Ci się również:
Przechowywanie dokumentów w przedsiębiorstwach to bardzo odpowiedzialne zadanie. Gromadzenie oraz odpowiednie zabezpieczenie ważnej dokumentacji jest uregulowane prawnie, a więc przedsiębiorcy muszą przestrzegać tutaj określonych przepisów. Jak należy przechowywać istotne dla…
Czytaj więcej