sobota, 07 września 2024r.

Gaz łupkowy w Polsce – czy będzie wykorzystany? Jaka jest jego przyszłość?

Gaz łupkowy w Polsce - czy będzie wykorzystany? Jaka jest jego przyszłość?

Kilka lat temu cała Polska usłyszała o pokładach gazu łupkowego, które znajdują się na terenie naszego kraju. Badania amerykańskie oceniały zloża surowca na 1,5-3 bln metrów sześciennych. Amerykańskie koncerny zaczęły walkę o prawa do odwiertów i pozyskwanie gazu. Nagle jednak temat upadł – co więc dzieje się z polskimi złożami gazu łupkowego?

Oczekiwania vs rzeczywistość

Podczas boomu na gaz łupkowy sprzed kilku lat, snuliśmy różne marzenia. Znajdowała się w nich możliwość całkowitego uniezależnienia od gazu z Rosji, a nawet zdobycie fortuny na sprzedaży gazu łupkowego. Już pierwsze odwierty które zostały wykonane w miejscach uznawanych za pokłady gazu łupkowego wskazały, że oczekiwania były zbyt optymistyczne. Owszem, w Polsce znajdują się pokłady gazu łupkowego, jednak są położone nawet do 5 kilometrów pod ziemią. Wydobywanie gazu byłoby drogie, zarówno dla producentów, jak i odbiorców, powodując skok cen. Z tego powodu Amerykanie rozpoczęli oddawanie koncesji i zrezygnowali z wykonywania dalszych odwiertów. Poszukiwania zostały uznane za nieopłacalne i przeniesiono je na teren Białorusi oraz Ukrainy, gdzie jak się okazało, efekt był równie mizerny.

Co stanie się z gazem łupkowym?

Jedyna firma zainteresowana gazem łupkowym jest PGNiG, które nie rezygnuje mimo początkowych niepowodzeń. Czasowo projekt firmy zawieszono, jednak odwierty zostały zabezpieczone – możliwe, że badania zostaną wznowione. Prawdziwym mocarstwem, jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego są Stany Zjednoczone, jednak ich gaz zlokalizowany jest wyżej i dodatkowo w USA opracowano skuteczną metodę wydobycia, która nie ma racji bytu w Polsce. Panują u nas znacznie trudniejsze warunki geologiczne, dlatego wydobycie gazu łupkowego okazuje się jak na razie nieopłacalne. Metr sześcienny rodzimego surowca kosztowałby nawet o połowę więcej w stosunku do tego, który zamówimy z USA. Gaz łupkowy może stanowić rodzaj polisy energetycznej dla naszego kraju, jednak musimy czekać na dokładniejsze odwierty i przeprowadzenie badań.

Może spodobać Ci się również:

Zakup garnituru wiosną - fasony, kolory i inne praktyczne porady

Zakup garnituru wiosną – fasony, kolory i inne praktyczne porady

27 marca 2020

Sezon wiosenny to często dobry moment, by wybrać nowy garnitur. Możemy kupić gotowy model w sklepie i w razie potrzeb nanieść drobne poprawki krawieckie lub zdecydować się na ten szyty…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady