Ile kosztuje polerowanie całego samochodu?
Czasem do odświeżenia powierzchni lakieru wystarczy proste przeprowadzenie szlifowania powłoki. Zewnętrzna warstwa bezbarwna co prawda ulegnie częściowemu przetarciu, jednak jednocześnie wszelkie mikro zarysowania zostaną zniwelowane. Systemy polerskie pomagają przywrócić zmatowiałym starszym powłokom pierwotny blask. Sam proces może być czasochłonny i wymaga odpowiedniego budżetu. No właśnie, z jakim kosztem trzeba liczyć się wybierając polerowanie?
Czy proces jest bezpieczny dla lakieru?
Każda powłoka lakiernicza przygotowana jest z kilku, niekiedy kilkunastu warstw. Zazwyczaj na początku stosuje się preparat impregnujący oraz podkład, później układany jest lakier bazowy i na końcu bezbarwna warstwa zabezpieczająca. To właśnie ona podlegać będzie zeszlifowaniu w trakcie procesu polerowania.
Podczas eksploatacji z czasem w wyniku uderzeń mniejszych ziarn i uszkodzeń mechanicznych pojawiają się drobne ubytki w strukturze lakieru. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na sposób odbijania światła i powodować niekorzystny efekt. Stąd właśnie bierze się zmatowienie struktury lakieru. Aby zniwelować efekt, można wykorzystać akcesoria polerskie. Hurtownia lakiernicza zapewni szeroki dostęp do past i mleczka, dzięki któremu łatwiej przywrócić karoserii blask…
Polerować trzeba w odpowiedni sposób…
Biorąc pod uwagę, że powłoka lakiernicza ma stosunkowo niewielką grubość, jej szlifowanie należy przeprowadzić w precyzyjny sposób. Przede wszystkim do tego nie powinna zabierać się osoba niedoświadczona, która nigdy wcześniej nie wykonywała podobnego zadania. Zbyt głębokie szlifowanie może wywołać odbarwienia w strukturze lakieru, z kolei niedokładne zeszlifowanie powierzchni zarysowanej nie przyniesie upragnionego rezultatu.
Polerowanie należy przeprowadzić początkowo z pomocą past o większej gradacji ścierniwa, stopniowo przechodząc do mniejszych ziaren. Najlepiej wykorzystać specjalistyczne zestawy, które udostępnia hurtownia. Mleczko polerskie można wykorzystać do końcowego wygładzania powierzchni. Jeśli decydujemy się na mechaniczne polerowanie, warto zadbać o optymalną prędkość obrotową – przy zbyt wysokim tarciu, bezbarwny lakier będzie ścierał się w niekontrolowany sposób!
Ile to kosztuje?
Opłaty zależą przede wszystkim od wielkości polerowanej powierzchni oraz kosztów i zużycia zakupionych past. Szacuje się, że przy średniej wielkości samochodzie, przeprowadzenie całego procesu będzie wiązać się z kosztem około 700-1000 złotych. Jednak kwota może być odpowiednio wyższa bądź niższa.
Duże znaczenie ma przy tym skala problemu. Przy drobnych zarysowaniach niekiedy wystarczy szybkie przepolerowanie z użyciem pasty o najmniejszej gradacji ziaren. Przy poważniejszych zarysowaniach, trzeba będzie zastosować bardziej zaawansowane systemy polerskie, które automatycznie podniosą opłaty.
Może spodobać Ci się również:
Zabezpieczenie auta przed kradzieżą to rozwiązania, na które decyduje się coraz większa liczba kierowców. Dzieje się tak, ponieważ złodzieje wciąż kradną samochody, a więc ochrona przed kradzieżą jest bardzo ważna.…
Czytaj więcej