Jak dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego?
Budując dom nie można zapomnieć o wybraniu systemu grzewczego. Jeśli budynek ma ograniczony dostęp do ogólnej sieci ciepłowniczej trzeba się zdecydować, czym i w czym będziemy ogrzewać dom.
Wybierając odpowiedni piec i paliwo do niego, musimy również zadbać o odprowadzenie spalin. Tu również trzeba umiejętnie zdecydować. Wśród różnych rozwiązań można wybrać system kominowy turbo lub inny system, należy jednak dobrać go indywidualnie do swoich potrzeb.
Nowoczesne systemy kominowe
Systemy kominowe we współczesnej technologii stanowią kompletny układ elementów. To powoduje, że właściciele domów częściej decydują się na system kominowy, niż na murowanie komina w tradycyjny sposób. Takie rozwiązanie pozwala idealnie dobrać urządzenie grzewcze i zoptymalizować wydatki za ogrzewanie.
Nowoczesny system kominowy powinien posiadać efektywne możliwości odprowadzania spalin oraz wpływać na wydajność kotła. Musi być wykonany z odpornych na działanie szkodliwych czynników materiałów i zabezpieczony za pomocą odpowiednich wkładów przed kwasami, sadzą oraz wysokimi temperaturami i ciśnieniem.
Dobór komina i urządzenia grzewczego
Źle dobrane urządzenie grzewcze i komin może spowodować wyższe zużycie energii oraz większe osadzanie się sadzy. System grzewczy dobierany jest na podstawie kilku czynników. Może to być komin z otwartą komorą spalania lub zamkniętą.
Przy kominkach, piecach węglowych lub opalanych drewnem dobrze jest zainstalować system kominowy, którego ciąg termiczny usunie spaliny na zewnątrz. Sprawdza się to w przypadku wysokiej temperatury spalin.
Wybierając kocioł z niską temperaturą spalin trzeba wziąć pod uwagę osadzanie wilgoci na ściankach komina. W tej sytuacji warto wybrać system kominowy przeznaczony dla kotłów na olej opałowy, urządzeń na gaz oraz kotłów węglowych. Warto zwrócić tu uwagę na parametry ciśnienia i odporności na pożar wewnątrz komina.
Dopasowanie konstrukcji systemu kominowego
Określając potrzeby całego systemu ogrzewania domu zwraca się zazwyczaj uwagę na możliwość umiejscowienia zabudowy. Trzeba tu ustalić typ i moc kotła, rodzaj paliwa oraz wysokość i średnicę komina. Kolejnym ważnym elementem będzie określenie wielkości ciągu kominowego i odpowiedni dobór średnicy komina.
Zbyt mała średnica może doprowadzić powstania oporu powietrza i zaburzenia ciągu. Natomiast zbyt duża może być przyczyną spadku podciśnienia w kominie przez ochładzanie się spalin.
W każdej sytuacji parametry obu urządzeń muszą być zgodne. Inwestując w ogrzewanie domu warto sięgnąć po konkretny system kominowy dopasowany do konkretnego kotła oraz paliwa.
Może spodobać Ci się również:
Szlifierka to urządzenie, które bardzo często znajduje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Co więcej, tego typu sprzęt można spotkać również w przydomowych warsztatach, co oznacza, że szlifierki są wykorzystywane nie…
Czytaj więcej