sobota, 23 listopada 2024r.

Jak położyć gładź na ściany?

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Nierówne powierzchnie ścian po tynkowaniu można korygować za pomocą gładzi. To zaprawa, która pomoże uzyskać jednolitą powierzchnię i znacznie ułatwi późniejsze malowanie ścian. Nakładanie gładzi bardzo często wykonuje się po tynkowaniu, gdy przygotowana zaprawa nie jest równomierna. Jak się to robi?

Kiedy wykorzystanie gładzi ma sens?

To zaprawa, która ma przysłonić wszelkie nierówności i drobne ubytki znajdujące się na powierzchni tynku. Gładź sprawi, że wszystkie te defekty staną się niewidoczne, a ściany będą już w pełni przygotowane do malowania. Nakładanie dodatkowej warstwy jest nieodłącznym elementem podczas nakładania tynku gipsowego i cementowo-wapiennego.

Trzeba jednocześnie podkreślić, że celem nakładania gładzi jest wyłącznie zamaskowanie drobnych defektów. Ten sposób nie sprawdzi się przy głębokich ubytkach w strukturze tynku. Z pomocą agregatu do gładzi gipsowych możemy więc tylko wyrównać mniejsze wgłębienia i nierówności, a poważniejsze ubytki powinniśmy zaszpachlować lub pokryć grubszą warstwą tynku właściwego.

W jaki sposób nakłada się gładź?

Prace można wykonać ręcznie lub w sposób zmechanizowany. W pierwszym przypadku przed rozpoczęciem działania musimy zabezpieczyć wszelkie powierzchnie, które nie chcemy pokryć gładzią. Najlepiej użyć do tego celu taśmy montażowej oraz folii. Następnie mieszamy zaprawę zgodnie z instrukcją i nakładamy ją równomiernie za pomocą pacy.

Agregat do gładzi gipsowych znacznie przyspieszy naszą pracę. Obsługa urządzenia jest stosunkowo prosta. Wystarczy podłączyć je do źródła prądu oraz wody i wsypać odpowiednią ilość mieszanki do kosza zasypowego. Agregat samoczynnie przygotuje gładź, po czym będziemy mogli natryskiwać ją na ściany. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości końcówki pistoletu od powierzchni.

Jak długo schnie gładź?

Wszystko zależy od grubości powłoki. Klasyczna warstwa nieprzekraczająca 5 milimetrów powinna ulec stwardnieniu już po kilku dniach. W chłodniejszej temperaturze proces może się nieznacznie wydłużyć, dlatego lepiej organizować prace remontowe gdy zrobi się cieplej.

Optymalna temperatura do pracy powinna oscylować w granicach 20-25 stopni. Oczywiście jest możliwe wykonanie remontu gdy jest chłodniej, jednak czasem będziemy musieli wtedy zastosować sztuczne ogrzewanie, by powłoka mogła spokojnie wyschnąć. Nie warto podejmować prac przy ujemnych temperaturach, ponieważ mróz może obniżyć jakość nakładanej gładzi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1498409505433 aff66f7ba9e6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8aG9tZSUyMGZ1cm5pdHVyZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5ODY3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak czyścić meble tapicerowane? Czy można samodzielnie wyczyścić meble tapicerowane?

1 lipca 2023

Dbanie o meble to bardzo ważna czynność, która przedłuża ich żywotność. Dzięki temu meble są czyste, a regularne usuwanie zabrudzeń sprawia, że plamy nie pozostają na zawsze. W ten sposób…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady