Jak rozpocząć bieganie, by się nie zniechęcić?
Jogging to sposób na relaks, piękną sylwetkę oraz dobrą kondycję. To również nieodłączny sport coraz większej grupy osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Choć jogging wydaje się być stosunkowo prosty, w rzeczywistości jednak może być bardzo wymagający dla początkujących. Jak rozpocząć bieganie, by nie zniechęcić się po pierwszym treningu?
Przygotowanie to podstawa…
O czym należy pamiętać przed treningiem? Oczywiście o założeniu lekkich butów do biegania. Powinny one dość ściśle przylegać do stopy i mieć właściwą podeszwę, dostosowaną do typu podłoża. Najlepsze buty do biegania dla początkujących nie muszą być wcale drogie – dobrze jest wybrać standardowe produkty o średniej cenie, które pomogą nam wdrożyć się w zasady tego sportu.
Na co zwrócić uwagę odwiedzając sklep z butami do biegania? Przede wszystkim na odpowiedni rozmiar. Stopa powinna gładko wejść do środka i doskonale przylegać do powierzchni buta. Dobrze jest wybrać produkty z wyprofilowaną podeszwą, która będzie zawierać uwypuklenie w środkowej części. Taka konstrukcja zapobiega rozwoju ostrogi piętowej oraz płaskostopia.
Nie zapominaj o rozgrzewce…
Jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem, możesz nie mieć tak wysportowanej sylwetki i wysokiej kondycji, by wytrzymać morderczy trening. Zresztą, nawet zawodowcy każdy jogging rozpoczynają przecież od dokładnej rozgrzewki. Dzięki niej rozruszamy wszystkie potrzebne mięśnie i przygotujemy je na duży wysiłek. Poza tym rozgrzewka pomaga uniknąć urazów, które mogłyby spotkać nas w trakcie treningu.
Ile minut poświęcić na rozgrzewkę? Tyle ile potrzeba, by rozruszać wszystkie partie mięśni, rozpoczynając od górnych części ciała i przechodząc stopniowo do stóp. Pamiętajmy, by szczególną uwagę zwrócić na stawy skokowe. Jeśli ich porządnie nie rozruszamy, nawet najlepsze buty do biegania nie uchronią nas od kontuzji w trakcie treningu.
Gotowi, do biegu… Stop!
Jeśli dopiero zaczynasz, rozpocznij od lekkiego marszobiegu na krótkim dystansie. W ten sposób sprawdzisz jak organizm radzi sobie z wysiłkiem i czy potrzebne będą dodatkowe ćwiczenia wzmacniające kondycję. Z każdym kolejnym biegiem możesz zwiększać długość odcinków biegowych i przedłużać dystans. Po kilku, kilkunastu takich biegach prawdopodobnie będziesz już mógł pokonać całkiem duży dystans bez zatrzymania.
Uważaj jednak na swoje ciało i nie ignoruj sygnałów, które Ci wysyła. Silny ból nóg w trakcie biegu można wytrzymać, a z czasem nawet przestaniemy go odczuwać. Jednak sam fakt, że się pojawił może oznaczać, że nasze ciało nie jest przygotowane na taki wysiłek. Dlatego najlepiej od razu zatrzymać się, odpocząć lub zrobić dodatkową rozgrzewkę…
https://woliniusz.pl/pol_m_Buty-Meskie_Buty-do-biegania_Buty-treningowe-151.html
Może spodobać Ci się również:
Gdy kupujemy nowy samochód, chcemy zachować jego idealny kolor jak najdłużej. Niestety z biegiem lat jego powierzchnia coraz bardziej staje się matowa i słabiej odbija światło. Co zrobić ze zniszczonym…
Czytaj więcej