Jak rozpoznać, że pies jest chory? Na te sygnały musisz zwrócić uwagę
Zdrowy pies jest energiczny, pełen życia i wesoły. Jeśli zauważymy u niego taki stan, nie powinniśmy się martwić. Czasem jednak nasz czworonożny przyjaciel może wykazywać inne zachowania. Niektóre wynikają z chwilowego obniżenia nastroju, inne mogą świadczyć o rozwoju chorób. Na jakie cechy powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?
Problem z jedzeniem może świadczyć o poważnych chorobach
Wszelkie odstępstwa od normy w tej kwestii powinny stanowić alert. Jeśli nasz pies zaczął jeść niechętnie lub w ogóle nie ma apetytu, warto skonsultować się z weterynarzem z krakowskiego Podgórza. Czasem takie zaburzenie wynika z niedostosowanej karmy, dlatego, jeśli niedawno kupiliśmy pieskowi nowe jedzenie, sprawdźmy, czy z innym będzie tak samo.
Jeśli problem trwa dłużej, trzeba niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Zaburzenia podstawowych funkcji fizjologicznych to poważny objaw niektórych chorób, ran w pysku lub kłopotów z zębami. Szczególnie niebezpieczna je odmowa picia, która może oznaczać poważne problemy żołądkowe, a niekiedy inne dolegliwości. Nadmierne spożycie płynów z kolei może być sygnałem, że nasz pupil cierpi na choroby serca.
Kaszel suchy czy mokry?
Psy, podobnie jak ludzie również mają czasem problemy dróg oddechowych. Sporadyczne kichnięcie zwierzaka nie powinno być dla nas niepokojącym sygnałem, jednak jeśli zauważymy, że kaszel lub katar trwa dłużej, warto się tym zainteresować. Takie objawy mogą oznaczać zapalenie gardła lub krtani, często są też sygnałem innych dolegliwości, jak alergia czy ciało obce w układzie oddechowym.
Gdy zauważymy podobne problemy, warto przyjrzeć się oddechowi zwierzęcia. Jeżeli stwierdzimy występowanie duszności, chrapanie lub świsty wydobywające się z płuc, trzeba skontaktować się z weterynarzem. Tylko on może stwierdzić czy mamy do czynienia z alergią lub, czy symptomy wskazują na zupełnie inną chorobę.
Na jakie inne sygnały warto zwracać uwagę?
Jednym z podstawowych sygnałów chorób są wymioty. Często wynikają one z niegroźnego zatrucia lub zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu. Jeśli jednak utrzymują się one dłużej niż kilka dni, a w wydzielanej substancji znajdują się ślady krwi lub śluzu, mogą być wynikiem poważnej choroby. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy, której udzieli przychodnia weterynaryjna z Krakowa.
Sygnałem ostrzegawczym może być również częste drapanie się zwierzęcia. To podstawowa oznaka rozwoju pasożytów, takich jak pchły, kleszcze lub roztocza. Problem możemy rozwiązać samodzielnie, stosując odpowiednie szampony i preparaty odstraszające. Jeśli jednak nie zauważymy poprawy, a na ciele psa nie będzie widać śladów pogryzień, dobrze jest skonsultować przypadek ze specjalistą.
Może spodobać Ci się również:
Utrwalenie makijażu pozwoli na zachowanie make-upu przez długi czas w idealnym stanie. Jeżeli robisz makijaż na ważną okazję, warto zastosować utrwalacz. Dzięki temu zadbasz o zdecydowanie większą trwałość makijażu…
Czytaj więcej