Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy?
Aby móc prowadzić samochód, potrzebujemy prawa jazdy. To dokument potwierdzający nasze umiejętności nabyte w trakcie szkolenia i upoważniający do poruszania się po drogach publicznych. Każdy kandydat na kierowcę musi przejść przez całą procedurę, rozpoczynając od składania wniosku o prawo jazdy, przechodząc przez całe szkolenie i kończąc na egzaminie państwowym. Dziś sprawdzimy jak i gdzie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy.
Pierwszy wniosek – co należy o nim wiedzieć?
Nie każdy może ubiegać się o prawo jazdy. Uprawnione są do tego osoby, które ukończyły minimalny wiek, czyli w przypadku samochodów osobowych 18 lat. Wniosek może złożyć również każdy pełnoletni obywatel kraju, który ma już prawo jazdy i chce otrzymać uprawnienia dla innej kategorii. Taki dokument złoży też dyplomata stacjonujący w jednej z krajowych placówek.
Przed wysłaniem wniosku trzeba uzyskać orzeczenie lekarskie. To niezbędny dokument, który potwierdza brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu. Na tym etapie wyklucza się również ewentualne problemy psychiczne czy uzależnienia. Do wniosku trzeba dołączyć również fotografię. Musi ona spełniać określone zasady, to znaczy mieć dokładnie 35 × 45 mm i przedstawiać praktycznie samą twarz pod odpowiednim kątem.
Wniosek o wydanie prawa jazdy – jak wypełnić?
Wzór dokumentu jest taki sam dla każdego okręgu. Jest on dostępny na stronie obywatel.gov.pl, skąd można go pobrać i ręcznie uzupełnić. W dokumencie wymagane będą podstawowe dane dotyczące kandydata, takie jak PESEL, data urodzenia, adres oraz dane kontaktowe. Osoby już posiadające prawo jazdy powinny wpisać w odpowiednią rubrykę numer dokumentu, datę jego wydania oraz nazwę organu wydającego.
We wniosku zaznaczamy też cel jego składania. Możemy ubiegać się między innymi o:
- wydanie nowego prawa jazdy,
- dołączenie kolejnego uprawnienia do posiadanego dokumentu,
- przywrócenie cofniętego uprawnienia.
Szkoła nauki jazdy przypomina, że do wniosku będą potrzebne załączniki, takie jak fotografia oraz zaświadczenie lekarskie. W niektórych przypadkach niezbędne jest również orzeczenie psychologiczne.
Gdzie składać wniosek o prawo jazdy?
Uzupełniony dokument wraz ze wszystkimi załącznikami należy złożyć w starostwie powiatowym zgodnym z aktualnym miejscem zamieszkania.
Co należy robić dalej? Po złożeniu wniosku trzeba zapisać się na kurs prawa jazdy. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Po ukończeniu szkolenia kandydat przystępuje do egzaminu państwowego. Standardowa nauka jazdy przewiduje po 30 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, co w znacznej części przypadków wystarcza do pomyślnego zaliczenia testu. Później trzeba jeszcze uregulować opłatę za wydanie prawa jazdy i poczekać kilka dni na przygotowanie dokumentu.
Może spodobać Ci się również:
Plomba to wypełnienie, które jest zakładane podczas leczenia stomatologicznego zębów. Oznacza to, że każdy, kto uda się do stomatologa z bólem zęba, bądź próchnicą, z pewnością taką plombę będzie miał…
Czytaj więcej