Jak zabezpieczyć brzegi wykładziny?
Wykładzina, którą kupujemy w sklepie, najczęściej nie ma zabezpieczonych brzegów. Nic w tym dziwnego – każdy z nas wybiera taki kawałek, który będzie odpowiadał wymiarom konkretnego pomieszczenia, dlatego produkt musi być łatwy do przycięcia. Zabezpieczenie krawędzi to zadanie, z którym trzeba poradzić sobie później. W jaki sposób?
Najpopularniejsze – obszywanie brzegów
Zabezpieczenie krawędzi wykładziny ma nie tylko walor estetyczny. To zabieg, który pozwoli nam długo cieszyć się produktem bez ryzyka strzępienia, niszczenia i gubienia frędzli. Niezależnie od tego, czy wybieramy wykładzinę na całą powierzchnię pomieszczenia, czy tylko w formie mniejszego prostokąta lub owalu do umieszczenia np. w okolicy łóżka, zawsze warto pomyśleć o obszyciu jej brzegów przędzą.
Tzw. overlock może zostać wykonany z nici o zbliżonym odcieniu kolorystycznym do wykładziny, albo w kolorze kontrastującym, np. do beżowego materiału dobieramy brązową lub czarną przędzę. Ciekawy efekt wizualny i zabezpieczenie przed strzępieniem to niejedyne zalety tej metody. Usługę obszycia możemy najczęściej zamówić w sklepie, w którym kupujemy wykładzinę, a często overlock jest wliczony w cenę produktu.
Brzegi można zabezpieczyć klejem
Jeśli z jakichś powodów nie chcemy obszywać wykładziny przędzą, możemy pomyśleć o zabezpieczeniu jej brzegów klejem. On również zapobiegnie strzępieniu i wypadaniu frędzli, ale uwaga – ta metoda sprawdza się najlepiej przy puszystych, gęstych wykładzinach. Innym sposobem jest podwinięcie brzegów pod spód, podklejenie ich i wypełnienie spodu specjalną pianką.
Ta metoda dodatkowo będzie tłumiła odgłosy stąpania i niwelowała wrażenie, że od podłogi „ciągnie” chłód. Pamiętajmy, że te sposoby wymagają odrobiny wprawy – łatwo bowiem ubrudzić materiał klejem czy krzywo go podkleić, a wtedy całość nie będzie wyglądała estetycznie!
Listwa dywanowa również ukryje brzegi wykładziny
Na koniec trzeba wspomnieć o innym popularnym sposobie zabezpieczenia wykładziny – brzegi z powodzeniem ukryje listwa dywanowa. To produkt łatwo dostępny i występujący w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego z łatwością dobierzemy coś, co będzie pasowało do wybranej przez nas wykładziny.
Listwa pomaga ją naciągnąć, chroni również ścianę, np. przed zarysowaniami od odkurzacza. Może być wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium, znajdziemy ją również w formie samoprzylepnej. Ta ostatnia jest najłatwiejsza w montażu, bo wystarczy dopasować ją do brzegu i przyciąć w odpowiednim miejscu.
Jak widać, sposobów na zabezpieczenie brzegów wykładziny jest kilka. Tylko od naszej wyobraźni i talentu do aranżacji zależy to, który z nich wybierzemy.
Może spodobać Ci się również:
Niezabezpieczona powierzchnia ścian wewnątrz budynku szybko uległaby zawilgoceniu. Taki stan ma bardzo destrukcyjny wpływ na nośność konstrukcji i może osłabić wytrzymałość murów. Dlatego właśnie powierzchnię ścian powinno się pokryć odpowiednio…
Czytaj więcej