Kichanie wsteczne u psa – jak pomóc zwierzęciu?

Psy również mogą cierpieć na choroby wirusowe i bakteryjne. Niejednokrotnie mikroorganizmy atakują układ oddechowy, przez co zwierzęciu trudniej jest poruszać się i normalnie funkcjonować. Do jednych z najpopularniejszych chorób u psów należy kichanie wsteczne. Jak objawia się ta przypadłość? I czy możemy jakoś pomóc pupilowi?
Po czym poznać kaszel wsteczny u psa?
Tę dolegliwość można spotkać u większości psów jednak większe predyspozycje do częstych ataków kichania wstecznego mają małe osobniki oraz rasy brachycefaliczne, np. mopsy oraz pekińczyki. To zjawisko odznaczające się gwałtownymi powtarzającymi się wdechami inhalacyjnymi przez nos, które samoczynnie ustępują, gdy zwierze się uspokoi.
U niektórych psów podczas ataku pojawia się odruch wymiotny i towarzyszy mu specyficzne parskanie. W tym czasie zwierzę gwałtownie zatrzymuje się w miejscu i prostuje głowę, wyciągając ją bardzo mocno do przodu. Atak trwa od kilku sekund do dwóch minut, jeżeli jest dłuższy i bardziej intensywny, zwierzę powinien zbadać weterynarz z krakowskiego Podgórza.
Co może sygnalizować kichanie wsteczne?
Taki katar sam w sobie nie jest określany jako jednostka chorobowa i najczęściej wskazuje na wystąpienie samoistnych lub alergicznych podrażnień w obrębie klatki piersiowej, przewodu nosowego gardła lub krtani. Do głównych przyczyn wystąpienia ataku kaszlu wstecznego należy:
- wdychanie drażniących substancji przez czworonoga,
- ciągnięcie psa na smyczy,
- nadmierne pocenie zwierzęcia,
- nagła zmiana temperatury otoczenia,
- wpadnięcie ciała obcego do gardła pupila.
Rzadziej zdarza się, że dolegliwość stanowi symptom poważniejszych chorób. Chodzi wtedy o problemy neurologiczne, zmiany o charakterze nowotworowym czy polipy rozwijające się w układzie oddechowym. Weterynarz radzi jednak zachować spokój, ponieważ te problemy występują dość rzadko.
Czy możemy jakoś pomóc zwierzęciu?
Kichanie wsteczne co prawda może wywołać zaniepokojenie u właściciela, jednak zwierzęta najczęściej radzą sobie z nim same. Nie ma więc potrzeby zamówienia wizyt w przychodni weterynaryjnej, nie trzeba też stosować żadnych leków i preparatów, które mogłyby zniwelować ten problem. U zdrowych osobników kaszel wsteczny pojawia się co jakiś czas i jest to całkiem normalne.
Jeśli chcemy możemy jednak pomóc zwierzęciu przetrwać atak masując delikatnie jego gardło. W ten sposób pies uspokoi się i szybciej dojdzie do siebie. Warto odwiedzić weterynarza tylko wtedy, gdy oprócz kichania wstecznego zauważymy inne niepokojące objawy, lub ataki mają charakter przewlekły i pojawiają się bardzo często.
Może spodobać Ci się również:
Chciałbyś zamieszkać w centrum miasta, ale brakuje tam zieleni i dodatkowej przestrzeni? Jest to częsty powód, dla którego rezygnujemy z mieszkania w mieście i wybieramy nieruchomości zlokalizowane na obrzeżach. Jednak…
Czytaj więcej