Objawy paradontozy. Co robić, jeśli regularnie obserwujesz krwawienie z dziąseł?

Nierzadko codzienną higienę jamy ustnej wykonujemy niedbale, nieumiejętnie lub niewystarczająco dokładnie. Do tego parę razy zdarzy nam się pominięcie wizyty u stomatologa i na efekty zazwyczaj nie musimy długo czekać. Uzębienie w złym stanie i przykre objawy – to tylko początek naszych kłopotów. Niewystarczająca higiena jest główną przyczyną chorób przyzębia, na które zapada coraz więcej osób. W dużych miastach, takich jak Kraków, gdzie jest łatwy dostęp do fachowej profilaktyki, również występują problemy.
Paradontoza jedną z najpowszechniejszych dolegliwości
Jest to najczęstsza choroba przyzębia. Zazwyczaj atakuje podstępnie, bo początkowe stadium mylone jest z objawami innych problemów. Wszystko może się zacząć od drobnej infekcji, której zazwyczaj nie zauważamy. Paradontoza jest efektem osadzania się bakterii na zębach, które z czasem tworzą płytkę nazębną. Pierwszym objawem choroby może być nieświeży oddech i zaczerwienione dziąsła. Na tym etapie jeszcze nie musimy szukać informacji na temat leczenia, pod warunkiem, że usuniemy kamień w gabinecie stomatologicznym i zaczniemy dbać o jamę ustną, używając odpowiednich środków antybakteryjnych. Jeżeli jednak nie spełnimy tych warunków dolegliwości mogą się nasilić, a choroba wejdzie w następne stadium.
Poważne objawy
W przypadku paradontozy jest to krwawienie z dziąseł i tworzenie się kieszonek ropnych, czyli zmian zapalnych, spowodowanych narastaniem płytki nazębnej. Na tym etapie musi wkroczyć periodontologia, która jest działem stomatologii, zajmującym się leczeniem chorób przyzębia. Jeżeli w dalszym ciągu nie zdecydujemy się na leczenie, może dojść do permanentnego stanu zapalnego, nadwrażliwości dziąseł i obnażenia szyjek zębowych. To już tylko krok do utraty zębów, które mogą zacząć wypadać.
Na czym polega leczenie
Praktycznie każdy etap choroby jest odwracalny, pod warunkiem, że nie doszło do trwałych uszkodzeń kości i samych zębów. Periodontolog wdraża leczenie farmakologiczne, a także zaszywa kieszonki ropne po oczyszczeniu ich. Lekarz może również pokazać nam sposoby na fachowy masaż dziąseł, poprawiający ich ukrwienie. Ponadto, zazwyczaj poucza pacjenta o prawidłowych sposobach dbałości o jamę ustną.
W bardziej zaawansowanych stadiach zazwyczaj walczy się o każdy ząb. Mowa tutaj o możliwości założenia protezy czy mostów. Oczywiście, wszystko po całkowitym wyleczeniu.
Może spodobać Ci się również:
Podczas gorących dni klimatyzacja staje się bardzo ważna dla funkcjonowania każdego człowieka. Umożliwia ona normalną pracę, przynosi ulgę i poprawia koncentrację. Jednak nierozważne korzystanie z niej może być szkodliwe dla…
Czytaj więcej