Tektura jako produkt ekologiczny
Tektura to jedno z tworzyw, które poddaje się recyklingowi. Uważana jest za najgrubszy materiał papierniczy, powstający poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Wykorzystujemy ją zarówno w przemyśle technicznym, jak i spożywczym. Odpowiednia segregacja makulatury pozwala na jej przetworzenie oraz ponowne wykorzystanie. Tektura to niezwykle wydajny materiał, który w znaczący sposób może przyczynić się do ochrony środowiska.
Tektura – rodzaje
W Polsce największy odsetek opakowań tekturowych obserwuje się w przemyśle gastronomicznym. Wykorzystywana jest w przedsiębiorstwach cukierniczych, restauracjach, pizzeriach czy barach szybkiej obsługi.
Tekturę możemy podzielić na dwie kategorie, które wykorzystywane są przez producentów opakowań tekturowych. Należą do nich: tektura falista oraz lita. Falista składa się z kilku warstw masy papierniczej, przy czym jej środkowa część jest falowana. Dzięki temu rozwiązaniu tektura staje się sztywna i wytrzymała, może być wykorzystywana do przenoszenia różnego rodzaju materiałów. Coraz większa liczba producentów opakowań kartonowych stara się udoskonalić swoje wyroby poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, których zadaniem jest minimalizacja niekorzystnego wpływu na środowisko związanego z procesem produkcji.
Tektura – wpływ na środowisko
Jako producenci pudełek kartonowych dbamy o to, by nasze produkty w pełni podlegały recyklingowi. Podobnie jak inni producenci kartonów wiemy, iż tzw. tektura falista bez trudu może zastępować tworzywa sztuczne. Jej skuteczność zależy wyłącznie od liczby zastosowanych warstw. Dbamy o wysoką jakość wykorzystywanego surowca, pamiętając przy tym, aby proces produkcji z roku na rok stawał się coraz bardziej przyjazny dla środowiska.
Tektura – zastosowanie
Tektura służy do produkcji opakowań. Ponadto chroni powierzchnię przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz amortyzuje uderzenia. Podczas przeprowadzek chroni zapakowane przedmioty przed mechanicznymi uszkodzeniami. Producent opakowań kartonowych gwarantuje, iż sprawdzą się podczas prac budowlanych czy w branży motoryzacyjnej. Tektura, w której przechowujemy mleko lub pozostałe substancje, dodatkowo musi zawierać specjalną folię ochronną. Takie opakowania również podlegają recyklingowi. Ważne jest to, aby były odpowiednio segregowane, gdyż wyłącznie czysty materiał może zostać przetworzony.
Produkty wytworzone z tektury są przyjazne dla środowiska, a dzięki zastosowanym technologiom można je w pełni przetworzyć oraz ponownie wykorzystać.
Może spodobać Ci się również:
Agregat tynkarski jest maszyną, która wymaga zasilania energetycznego oraz jest sterowana na podstawie układu elektryczno-pneumatycznego. Jak to działa? Jego nazwa jasno wskazuje na to, że przeznaczeniem jest tynkowanie budynków. Są…
Czytaj więcej