Wały przeciwpowodziowe – czym są? Czym wzmacniać wały przeciwpowodziowe?

W ostatnim czasie powodzie to coraz częstsze zjawisko. Niestety nie mamy na to wpływu, a więc możemy się jedynie bronić przed niszczycielskim żywiołem. Woda największe zagrożenie stanowi w okolicach rzek. To tam w wyniku przekroczenia stanu alarmowego może dojść do zalania okolicznych terenów, w tym również domów. Jednym z elementów obronnych przed tym zjawiskiem są wały przeciwpowodziowe. Jak należy je wzmocnić, aby były odporne na działanie tego żywiołu?
Czym są wały przeciwpowodziowe?
Wał przeciwpowodziowy to specjalna konstrukcja, która ma za zadanie chronić przed zalaniem terenów. Jest to także czas na ewakuację ludzi mieszkających w pobliżu rzek. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wał przeciwpowodziowy nie jest w stanie wytrzymać naporu wody.
Co więcej, wał może być podmywany przez wodę, co także obniża jego skuteczność ochrony. Stare wały przeciwpowodziowe to jeszcze większe zagrożenie, ponieważ jak wiadomo moga one ulec przerwaniu. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie wytrzymałości wałów przeciwpowodziowych?
Budowa ochrona wałów przeciwpowodziowych musi odbywać się z uwzględnieniem pewnych ważnych zasad. Wał musi być trwały i nie może być podatny na działanie wody oraz innych czynników. Wały przeciwpowodziowe, które zostały zbudowane kiedyś, niestety nie są trwałe, a co za tym idzie, istnieje ryzyko, że podczas powodzi nie wytrzymają i woda dostanie się w miejsca, gdzie nie powinna.
Co można zrobić, aby wzmocnić wały przeciwpowodziowe?
Do powodzi może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami nawet nie spodziewamy się, że dojdzie do wylania rzeki. Oczywiście rzeka może wylać w niewielkim stopniu, ale może być to również sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu ludzi mieszkających w pobliżu. Każdy wał, powinien być odpowiednio wzmocniony.
Rozwiązaniem, które pomaga wzmocnić wały przeciwpowodziowe jest geokrata. System ten cechuje się naprawdę dużą skutecznością i dzięki temu gleba nie jest podatna na erozję, podmywanie przez wodę, czy działanie innych czynników. Co więcej, geokrata nie koliduje z roślinnością.
Na wałach przeciwpowodziowych mogą rosnąć rośliny, a ta forma zabezpieczenia nie będzie tutaj żadną przeszkodą. Geokrata pochodząca od dobrego producenta, który przykłada szczególną uwagę do jakości trwałości i wytrzymałości jest najlepszym rozwiązaniem do zabezpieczenia skarp wałów przeciwpowodziowych.
Gdzie powinny być budowane wały przeciwpowodziowe?
Budowa wałów przeciwpowodziowych to proces, który ma ochronić przed zalaniem pobliskich domów i to właśnie tam, powinny być one budowane. Głównym celem jest tutaj ochrona ludzi oraz zwierząt. Pamiętajmy, że nawet niewielka rzeka w momencie jej przepełnienia wodą może wyrządzić poważne szkody.
Budowa wałów nie powinna być również odwlekana w czasie. Im dłużej będziemy zwlekać z podjęciem działań, tym ryzyko wylania rzeki na pobliskie tereny będzie większe. Wał przeciwpowodziowy jest wzniesieniem, które musi znaleźć się w miejscach, gdzie rzeki stanowią zagrożenie dla ludzi.
Może spodobać Ci się również:
Sukienki to dosyć częste stylizacje, które Panie wybierają na wiosnę. Jest to bardzo prosty, a zarazem ciekawy sposób na stworzenie wyjątkowej stylizacji. Jeżeli lubisz dobrze wyglądać, powinnaś wiedzieć, że elementem…
Czytaj więcej